Zamioculcas zamiolistny ma bardzo dekoracyjne, błyszczące, ciemnozielone liście i jest idealną rośliną dla zapominalskich, gdyż jest bardzo łatwy w uprawie.
Ta wieloletnia roślina zielna to doskonała roślina doniczkowa do pomieszczeń, w których brakuje słońca (jego sztucznym zamiennikiem w biurach jest światło jarzeniowe). Jest zatem niemalże bezobsługowa: nie wymaga częstego podlewania i przesadzania (lubi ciasne doniczki), świetnie znosi niekorzystne warunki. Zamioculcas rośnie na górskich sawannach i glebach o bardzo małej zawartości minerałów, często rośnie w sąsiedztwie wyższych roślin (lubi cień).
Pod powierzchnią ziemi ukryte jest jasnobrązowe bulwiaste kłącze, posiadające liczne pąki przybyszowe, z których wyrastają liście. Ogonki liściowe (które niektórzy z nas mogą mylnie uznać za łodygi), są mięsiste, u nasady silnie rozdęte, barwy zielonej z nieregularnymi, brązowozielonymi plamkami i prążkami. Zbyt długo nie podlewany zamioculcas może zacząć usychać, jest to jednak mało prawdopodobne gdyż roślina ta potrafi przetrwać bez podlewania nawet ponad dwa miesiące.
Zamioculcas to roślina cieniolubna i niezwykle wytrzymała.
Pochodzenie: Kenia, Mozambik, Tanzania, Zimbabwe
Wysokość: 30-100 cm
Roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie. Zbyt częste podlewanie jest najczęstszym błędem popełnianym podczas pielęgnacji Zamioculcasa (nadmierne podlewanie może powodować m.in. gnicie bulw). Nie należy również spryskiwać wodą liści – pojawiają się wówczas na nich brzydkie plamy (osady soli).