COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirus z Wuhan (2019-CoV). Wcześniej choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu „choroba wywołana przez koronawirus”. Różnica między koronawirusem a COVID-19 jest taka, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.
Jak to się zaczęło?
Początkowo wydawało się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, ponieważ wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że mieli kontakty z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami. Jednak narastająca liczba chorych, którzy nie mieli takich powiązań, kazała przypuszczać (i w późniejszym etapie to potwierdzono), że wirus przenosi się jedynie z człowieka na człowieka.
Stanowisko WHO
Niedawno podano do wiadomości publicznej przypadek psa z Hongkongu, na którego nosie i pyszczku znaleziono wirusa SARS-CoV-2. Eksperci stwierdzili jednak, że wirusy przeniesione zostały na zwierzę wskutek bliskiego kontaktu z ciałem opiekuna, u którego potwierdzono Covid-19. Jednak faktyczna infekcja u psa, podczas podjętej dla czworonoga kwarantanny, została przez badaczy wykluczona. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt pies nie wykazywał żadnych klinicznych objawów choroby. Organizacja twierdzi, że nie ma dowodów na to, że psy mogą rozprzestrzeniać chorobę lub że choroba może powodować zachorowanie zwierzęcia.
Nie ma dotychczas żadnych danych wskazujących na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy i koty mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Niemniej zaleca się przestrzeganie zasad higieny, np. mycie rąk wodą z mydłem po kontakcie ze zwierzętami domowymi, ponieważ mogą one przenosić na człowieka różne bakterie (np. E. coli albo Salmonellę).
Środki ostrożności
Jak zminimalizować ryzyko zakażenia? W obliczu panującej pandemii pamiętaj, aby: często myj ręce mydłem i wodą lub użyj odkażacza do rąk na bazie alkoholu zawierającego co najmniej 60% alkoholu, unikaj dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami, unikaj bliskiego kontaktu z innymi osobami oraz zastosuj się do akcji #zostanwdomu.
Szczepienia zwierząt
W celu ochrony swojego zwierzaka przed chorobami układu oddechowego, zaszczep go w kierunku Bordetella (tzw. kaszel kenelowy), czyli w rzeczywistości zapalenie górnych dróg oddechowych. To choroba bakteryjno-wirusowa wywołana przez adenowirus typu 2 (CAV-2), wirus parainfluenzy typu 2 (CPIV) oraz bakterie Bordetella bronchiseptica.