Ogród pionowy to roślinność zaaranżowana w rzędach, utworzonych najczęściej z filcowych kieszonek na stelażu, połączonych ze sobą m.in. systemem nawodnienia. Jeśli taka ściana zieleni jest zaprojektowana z dala od naturalnego źródła oświetlenia, wówczas absolutnie konieczne jest zainstalowanie specjalnych lamp, które oprócz systemu nawodnienia, będą utrzymywały rośliny w zdrowiu.
Czerwona czy niebieska?
Barwa światła (i odpowiadająca jej długość fali elektromagnetycznej) jest otrzymywana poprzez rozszczepienie światła. Światło pochłaniane przez rośliny ma również określone zakresy długości fal, mieszczące się przeważnie w widmie promieniowania widzialnego, które powoduje że mózg ludzki odbiera je jako kolory – niebieski, czerwony, zielony, ultrafioletowy (UV), podczerwony (IR).
Optymalna kombinacja czerwonego i niebieskiego oświetlenia żywych ścian zależy od gatunków zaaranżowanych roślin. Niebieskie światło zachęca do krępego, zwartego wzrostu wegetatywnego, dzięki czemu rośliny są bardziej gęste. Jest to idealny wybór dla roślin nie kwitnących. Natomiast czerwone światło sprzyja wydłużonemu wzrostowi i często pomaga stymulować kwitnienie (w przypadku roślin kwitnących). Naturalne światło słoneczne zapewnia pełne spektrum kolorów. Typowa wewnętrzna ściana z roślinami najlepiej „żyje” w zakresie od 4500 K do 6000 K w spektrum kolorów.
Barwa ultrafioletowa (UV)
Barwa ultrafioletowa (UV) – podkreśla pigmentację, pogrubia liście i zapobiega działalności szkodliwych owadów. Jest stosowana jako dopełnienie dla oświetlenia „niebieskiego królewskiego” (royal blue). Fioletowe halogeny (powodujące szybki wzrost sadzonek), sprawiają wrażenie, że rośliny będą wyglądały na czarne, co raczej nie jest pożądanym efektem.
Do doświetlania ogrodu wertykalnego powinniśmy zastosować światło o barwie białej, jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego.
Żarówki tradycyjne vs. halogenowe
Rośliny zdecydowanie lepiej wykorzystają światło halogenowe niż te emitowane przez żarówki tradycyjne, ważne jest jednak, aby nie znajdowały się zbyt blisko źródła światła (mogą ulec poparzeniu).
LED-y vs. lampy HID
Diody elektroluminescencyjne (LED-y) są bardzo wydajne i dostępne w różnych kształtach i kolorach, w tym odpowiednich do wzrostu roślin.
Istnieją 3 rodzaje lamp HID. Lampy rtęciowe nie są wydajne i sprawiają, że rzeczy wydają się niebieskie, wysokoprężne lampy sodowe (HPS) mogą za pomocą jednej żarówki oświetlić duży obszar roślinności, z kolei wydajne lampy metalohalogenkowe oświetlą rośliny najkorzystniejszym spektrum światła.
Świetlówka kompaktowa
Zaletą świetlówek jest niski pobór energii elektrycznej (w porównaniu do lamp HPS), wadą natomiast pozostaje awaryjność oraz niższa penetracja światła.