PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Leśna kraina w biurze

Mech poduszkowy tworzy ciekawy efekt 3D, natomiast mech leśny nawiązuje do ściółki leśnej.

Chrobotek reniferowy jest coraz częściej wykorzystywany w wystroju wnętrz, również w Polsce. Cieszy się sporą popularnością ze względu na ładny wygląd, dużą prostotę w utrzymaniu, jak i szereg korzyści. Ostatnio bardzo modne, szczególnie w nowoczesnych biurach, stały się dekoracje w postaci gotowych paneli z mchu (najczęściej wykonane z tzw. mchu reniferowego). Są one mocowane do ściany przy pomocy specjalnego kleju montażowego lub niewidoczne haczyki. Ważne jest, aby powierzchnia, do której zostaną przytwierdzone, była równa, oczyszczona z pyłu i innych sypkich substancji czy warstw oraz odpowiednio zagruntowana. Sam montaż nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie.

W panelach stosuje się także inne odmiany mchu tj. mech leśny, mech poduszkowy, mech trawiasty. W zależności od tego, jaką odmianę mchu zastosujemy, uzyskamy inny efekt wizualny. Mech poduszkowy tworzy na ścianie efektowne wybrzuszenia (efekt 3D), natomiast mech leśny (który jest płaski) nawiązuje do wyglądu typowej ściółki leśnej.

Must have dla alergików

Mech impregnuje się m.in. gliceryną (struktura mchu pozostaje zwarta i miękka w dotyku), dzięki czemu nie będzie on uczulał alergików, a wręcz przeciwnie – jest on doskonałym filtrem powietrza – oczyszcza otoczenie z toksyn, kurzu, pyłów lub nieprzyjemnych zapachów. Co istotne, zaimpregnowany mech jest antystatyczny, więc nie przyciąga zanieczyszczeń, insektów i drobnoustrojów (roztoczy) a nawet pyłu budowlanego, a więc jest to całkowicie bezpieczna roślina dla alergików, małych dzieci oraz zwierząt.

Jak powstają panele z mchu?

W naszym regionie chrobotek jest objęty częściową ochroną, dlatego zaleca się zbieranie chrobotka reniferowego ręcznie. Przenoszenie go przebiega bardzo delikatnie, aby nie naruszać jego budowy, a także środowiska, w jakim żyje. Następnie, jest on dokładnie oczyszczany oraz uśpiony. Właśnie dzięki temu, porost zachowuje swoje właściwości i jednocześnie nie rozrasta się.

Mech jest następnie poddawany specjalnej obróbce, dzięki której zachowuje swoją naturalną strukturę i wygląda jak żywy. Spreparowany mech jest gęsto przyklejany do płyty MDF lub PCV, które można dowolnie łączyć w większe lub mniejsze obrazy lub ściany.

rosliny-doniczkowe-wpis-27

Czego nie wolno robić?

Pod żadnym pozorem nie pryskajmy mchu wodą! Po drugie unikajmy stawiania zielonych ścian w pobliżu kominka, pieca i w miejscach silnie nasłonecznionych, a w przypadku biur w pobliżu klimatyzacji czy kaloryferów. Pamiętajmy, że mech nie lubi wysokich temperatur (w lesie najczęściej rośnie w miejscach zacienionych). Ponadto ściany z mchu są dość delikatne – nie wolno więc skubać, drapać, czy nadmiernie dotykać mchu. Jeśli dojdzie do uszkodzeń mechanicznych, mech nie odrośnie jak zwyczajna roślina.

Reasumując, mech reniferowy nie potrzebuje światła słonecznego, podlewania ani przycinania (po zainstalowaniu pozostaje nienaruszony we wnętrzach w warunkach normalnej wilgotności).

Zastosowanie ściany z mchu

Mech może zdobić całą ścianę albo tylko jej niewielki fragment, pozwala wykonać dwu lub trójwymiarowe efekty i dekoracje takie jak logo, napis, obraz lub indywidualne struktury np. w postaci geometrycznych wzorów łączonych ze strukturalnym betonem lub drewnem.

Uwaga: panele z mchu są jedynie produktem wewnętrznym (nie zaleca się wystawiania obrazów z mchu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub deszczu). Może im również zaszkodzić bezpośredni nawiew w postaci klimatyzacji lub bliskość źródła ciepła (kaloryfer, grzejnik, kominek).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X