PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak zwalczyć pilśniowca winoroślowego?

W okresie wegetacji, przy bardzo dużej liczebności pilśniowca winoroślowego, można stosować środki roztoczobójcze.

Rośliny ogrodowe często narażone są na atak różnych pasożytów i szkodników. Jednym z nich jest właśnie pilśniowiec winoroślowy. Zobacz jak zwalczać szpeciela na winorośli i jakie są polecane opryski na tego szkodnika.

Wygląd pasożyta

Szpeciel pilśniowiec winoroślowy (łac. Eriophyes vitis) to roztocz mikroskopijnych rozmiarów, długości ok. 0.15 mm. Larwy oraz osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści nakłuwając je i wysysając soki.

Objawy

Miejsca nakłucia liścia objawiają się charakterystycznymi okrągłymi deformacjami i wybrzuszeniami. Na spodniej stronie blaszki liściowej, w zagłębieniach, powstaje biała, gęsta warstwa pilśniowego nalotu. Od górnej strony uszkodzenia mają wygląd chlorotyczny, z czasem przebarwiają się na kolor żółty, a u odmian o ciemnych owocach – na kolor karminowy. Przy licznym występowaniu szkodnika, biały nalot może pojawić się również na wierzchniej stronie liści oraz na innych częściach zielonych krzewu.

Zaatakowane kwiatostany mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Dorosłe samice zimują pod łuskami pąków, skąd przechodzą wiosną na rozwijające się listki latorośli i rozpoczynają żerowanie. W okresie wegetacji roztocza ukryte są w pilśni, co utrudnia dostęp środka chemicznego podczas oprysków.

Największe szkody pilśniowiec winoroślowy powoduje w uprawie młodych i nowo posadzonych krzewów winorośli. Starsze rośliny lepiej znoszą atak tego szkodnika.

rosliny-doniczkowe-wpis-172

Zwalczanie chemiczne

W okresie wegetacji, przy bardzo dużej liczebności pilśniowca winoroślowego, można stosować środki roztoczobójcze, przeznaczone do zwalczania przędziorków na winorośli, np. Ortus 05 SC (dawkowanie 10-18 ml środka na 5-10 litrów wody, można stosować od momentu zauważenia objawów żerowania szpecieli na liściach do fazy dojrzewania winogron, z zachowaniem okresu karencji 28 dni, wykonując tylko jeden zabieg w sezonie).

Uwaga: przed wykonaniem oprysku środkami chemicznymi należy wszystkie zaatakowane liście usunąć, a następnie zebrać w worek foliowy lub spalić.

Ekologiczne rozwiązanie

Ochronę biologiczną przeciw pilśniowcowi można prowadzić za pomocą drapieżnych dobroczynkowatych (Phytoseiidae).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X