Zgodnie z obowiązującym prawem żywnościowym, mleko to wydzielina z gruczołu mlecznego krowy. Nazwa ta więc jest ściśle zarezerwowana tylko dla produktu jakim jest mleko krowie, a używanie sformułowania “mleko roślinne” jest niewłaściwe.
Rodzaje napojów roślinnych
Poszczególne rodzaje mleka roślinnego różnią się zawartością mikro- i makroelementów. Najbardziej popularnym napojem roślinnym jest napój sojowy, który wyróżnia się największą zawartością białka spośród pozostałych produktów. Dodatkowo, soja jest bogatym źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych (głównie potasu, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza).
Bardzo popularny ostatnio, napój owsiany będzie dostarczał największą ilość cennych beta-glukanów. Beta-glukany mają udowodnione działanie obniżające stężenie cukru we krwi oraz wspomagające perystaltykę jelit. Napój migdałowy jest dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), witaminy E, magnezu, wapnia i potasu. Migdały są zalecane w chorobach serca i miażdżycy ze względu na wysoką zawartość flawonoidów, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne.
Ze względu na wysoką kaloryczność, warto zwrócić większą uwagę na napój ryżowy, który pozyskuje się z brązowego ryżu. Cechuje się najwyższą kalorycznością, co wynika z wysokiej zawartości skrobi w ziarnie ryżu. Szklanka napoju ryżowego może dostarczać nawet 150 kcal. Należy on do zbóż bezglutenowych, więc może być spożywany przez osoby będące na diecie bezglutenowej. Napój ryżowy to dobre źródło witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B1, B3 oraz B6) i włókna pokarmowego.
Składniki mineralne
Co istotne, pomimo wielu zalet wyżej wymienionych napojów, nie zawierają one wszystkich niezbędnych składników pokarmowych codziennej diety jaką może dostarczyć szklanka krowiego mleka. Napoje roślinne są nierzadko wzbogacane o składniki odżywcze niezależnie od tego czy je posiadają naturalnie, czy też nie. Najczęściej są to wapń, witamina D3, witaminy B2 i B12 oraz składniki mineralne, tj. magnez czy cynk.
A jednak mleko krowie
Pamiętajmy, że naturalne mleko krowie bogate jest w witaminy najlepiej przyswajalne przez organizm ludzki m.in. A, B2, B12 (nie występuje naturalnie w żadnym “mleku roślinnym”) i D3. Ponadto stanowi źródło pełnowartościowego białka i niemal w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na tak ważny wapń. Zawiera także cynk, magnez, fluor i potas oraz jest źródłem cennych kwasów Omega-3.