PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Klecanka vs. Osa

Tym, co głównie różni obydwa owady jest kolorystyka ich czułek.

Klecanka rdzaworożna (Polistes dominula), przypominająca połączenie osy z szerszeniem, chętnie buduje gniazda w garażach, pod okapem dachu lub w budynkach gospodarczych, szukając bezpiecznego schronienia. Podobnie jak jej kuzyni, jest owadem, którego lepiej nie prowokować – zagrożona zaciekle atakuje żądłem i gryzie twardymi żuwaczkami.

Pochodzenie

Klecanka to owad zamieszkujący Europę oraz północną Azję i Afrykę. Jest często spotykana w Polsce, szczególnie na terenach ciepłych, suchych i w bezpośredniej bliskości siedzib człowieka.

Klecanka vs. Osa

Tym, co głównie różni obydwa owady jest kolorystyka ich czułek. Czułki klecanki są u nasady czarno-żółte, a w dalszej części lekko czerwone. Czułka osy natomiast są w całości czarne. Klecanka rdzaworożna jest smuklejsza niż osa pospolita i dodatkowo posiada zaokrąglone, żółte plamo w górnej części odwłoka.

Charakterystyczne dla tych owadów jest również otwarte gniazdo, które wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku innych gatunków z rodziny osowatych.

Wygląd i aktywność

Charakterystyczne dla tych owadów jest spore przewężenie znajdujące się między odwłokiem (z żółtymi, zaokrąglonymi plamkami) a tułowiem. Na głowie klecanki zobaczymy parę czułek, żuwaczki i przyoczka. Warto zwrócić uwagę na ubarwienie tych okolic, ponieważ jest ono zróżnicowane w zależności od płci osobnika. U samców przód głowy jest jasnożółty, u samic zaś żółto-czarny. Owady te rozpoznamy także po dwóch parach błoniastych skrzydeł oraz odnóżach, które w locie są opuszczone.

Najwyższa aktywność klecanek przypada na okres od kwietnia do października.

rosliny-doniczkowe-wpis-215

Wygląd gniazda

Gniazdo klecanek rdzaworożnych tworzone jest z materiału przypominającego masę papierową. Ma jednak inną budowę niż w przypadku gniazd os czy szerszeni. Budowane wiosną z rozdrobnionego drewna i włókien roślinnych ciemnoszare gniazdo ma kształt pojedynczego plastra i jest otwarte.

Do jego wykonania klecanki potrzebują około miesiąca.

Użądlenie i jego objawy

Klecanki atakują głównie dlatego, że zostały sprowokowane. Do obrony służy im nie tylko żądło, ale również twarde żuwaczki. Za ich pomocą sprawiają silny ból, który jest większy niż przy użądleniu osy. W miejscu ukłucia żądłem skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i opuchnięta. Mogą pojawić się również mdłości, wymioty, dreszcze i bóle głowy. Wystąpić mogą także symptomy astmy alergicznej.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X