Konopie siewne (łac. Cannabis sativa) obecne są w wielu preparatach leczniczych i kosmetycznych. Surowcami, które wykazują szczególne właściwości prozdrowotne, są olej i nasiona pozyskiwane z tej rośliny. Konopie siewne znane są przede wszystkim z działania regeneracyjnego, uspokajającego, antyoksydacyjnego i łagodzącego ból.
Wygląd i pochodzenie
Konopie (łac. Cannabis L.) to rośliny zielne, jednoroczne, najczęściej dwupienne, (kwiaty męskie i żeńskie rozwijają się na osobnych roślinach), należące do rodziny konopiowatych (Cannabaceae) oraz niewielkie drzewa z rzędu Rosales.
Nazwa Cannabaceae nawiązuje do łacińskich słów kane (kene) – trzcina oraz bosem (busma) – wonna, pachnąca, aromatyczna. Konopie siewne (Cannabis sativa) pochodzą z obszarów okołorównikowych (Meksyk, Kolumbia).
Konopie siewne to rośliny bardzo odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Charakteryzują się krótkim okresem wegetacji (3-4 miesiące), rosną w bardzo szybkim tempie i osiągają do 4 m wysokości. Wyróżniają się jedną główną łodygą, która rozgałęzia się w mniejszym lub większym stopniu. Z obu stron liście są szorstko owłosione, o brzegu piłkowanym i zaostrzonym wierzchołku. Konopie siewne, inaczej włókniste, mają smukłe i luźne kwiatostany, które są zebrane w kłosy.
Czy uprawa jest legalna?
Uprawa konopi siewnej w Polsce jest legalna. Założenie własnej plantacji wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i uzyskania szeregu stosownych zezwoleń z urzędu miasta. Należy także posiadać status przedsiębiorcy lub rolnika, by móc starać się o pisemną zgodę na rozpoczęcie przedsięwzięcia. Materiał siewny, który chcemy wykorzystać, również musi mieścić się w określonych normach – powinien on kategoryzować się jako kwalifikowany lub elitarny.
Uprawa konopi siewnej w Polsce założona może zostać wyłącznie w określonym wcześniej miejscu, a jej powierzchnia nie może różnić się od tej ściśle wyznaczonej w dokumentacji. Wszelkie odstępstwa są niezgodne z prawem, a za naruszenie norm właściciele plantacji otrzymują bardzo wysokie kary pieniężne.
Wymagania uprawowe
Konopie siewne wymagają dużo światła, dlatego powinny być uprawiane na stanowiskach słonecznych lub wspomagane odpowiednimi żarówkami do wzrostu roślin.
Jeśli chodzi o glebę, rośliny te wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby, bogatej w makroelementy, takie jak azot, fosfor i potas. Niezbędna do wzrostu jest także wysoka wilgotność gleby. Ich rozbudowany system korzeniowy jest w stanie czerpać wodę z głębszych warstw ziemi, a więc krótkotrwałe przesuszenie nie powinno im zbytnio zaszkodzić. Optymalna temperatura dla szybkiego wzrostu wynosi od 18-28 stopni Celsjusza. Gatunek ten lubi wysoką wilgotność powietrza, najlepiej między 40 a 60%.
Oleje konopne CBD
W skład konopi siewnych wchodzą: nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy np. E, aminokwasy – m.in. arginina, cysteina, metionina i kwas glutaminowy, minerały (żelazo, wapń, magnez, fosfor), węglowodory terpenowe, kannabinoidy, THC.
Warto podkreślić, że stężenie poszczególnych kannabinoidów uwarunkowane jest wieloma czynnikami, w tym warunkami środowiskowymi, a także tym, czy w uprawie stosuje się rośliny modyfikowane genetyczne (bez genu kodującego THC).
Jedynie THC ma właściwości psychoaktywne. Zarówno CBD, jak i CBG są tej właściwości pozbawione i działają uspokajająco, a także łagodząco.