PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie są wady i zalety skoczogonków?

Skoczogonki zazwyczaj nie powodują żadnych szkód, gdyż żywią się materią organiczną, jednak problem powstaje z momentem, gdy zaczynają rozmnażać się masowo.

Skoczogonki to zróżnicowana grupa stawonogów obejmująca kilka tysięcy gatunków, z czego około 300 występuje w Polsce. Są powszechne nie tylko w uprawach ogrodowych, ale także spotkać je można w podłożu roślin doniczkowych.

Skoczogonki zazwyczaj nie powodują żadnych szkód, gdyż żywią się materią organiczną, jednak problem powstaje z momentem, gdy zaczynają rozmnażać się masowo.

Jak wyglądają skoczogonki?

Skoczogonki, które spotkamy w naszych donicach lub ogrodzie, wyglądem przypominają niewielkie przecinki. Robaki osiągają długość 2–4 milimetrów, a ich ciała są najczęściej w kolorze białym, szarym, czarnym lub brązowym. Ponadto jest ono podłużne, w zależności od gatunku wyposażone lub niewyposażone w część ciała, która pozwala im nawet na… skakanie.

Na świecie istnieje mniej więcej 8000 rodzajów skoczogonków. Skoczogonki nie mają oczu ani skrzydeł. Są zupełnie ślepe. Życie spędzają na odżywianiu się substancjami organicznymi i tkankami roślinnymi. Uwielbiają wysoką wilgotność.

Na ogół skoczogonki to bardzo pomocna ekipa sprzątająca, jednak w dużej gromadzie, stają się problematyczne. Sprawdź zatem, czy zawsze trzeba bezwzględnie zwalczać skoczogonki?

Jak zapobiegać rozmnażaniu skoczogonków?

Najlepszym sposobem na powstrzymanie inwazji jest zastosowanie środka zwalczającego oraz pilnowanie odpowiedniej wilgotności ziemi w doniczce. Nie wolno jednak zupełnie zapominać o podlewaniu roślin. Innym sposobem jest używanie gotowej, dobrej jakościowo ziemi, która nie jest bogata w mech, grzyby czy algi.

Zalety skoczogonków

Skoczogonki można porównać do dżdżownic. Dzięki ich obecności w ziemi nie pojawiają się grzyby, zjadane są martwe części roślin, mech lub algi. Dlatego określenie „ekipa sprzątająca” jest bardzo trafne. Dzięki nim nie musimy się obawiać o to, że ziemia w naszej doniczce będzie mieć potencjalnie szkodliwe substancje.

Dopóki skoczogonki występują w niewielkiej ilości oraz mają dość pożywienia – nie są groźne. W takim razie, w którym momencie można powiedzieć, że naszym problemem są skoczogonki?

rosliny-doniczkowe-wpis-136

Wady skoczogonków

Kiedy skoczogonki pojawiają się w glebie? Pierwszą z możliwości jest zakup ziemi, w której bytują skoczogonki. Gdy zapewnimy im wysoką wilgotność w doniczce, możemy być pewni, że białe robaczki przeniosą się z ziemi także na łodygi i liście naszych roślin. W tym momencie żadna jej część nie jest bezpieczna – od korzeni, aż po najnowsze, świeże liście.

Pojawienie się skoczogonków może być kompostownik, ponieważ składowane w nim substancje organiczne stanowią dla nich najlepszą pożywkę.

Domowa i chemiczna walka

W przypadku domowego zwalczania skoczogonków zasada jest identyczna jak w przypadku ziemiórek. Przeczytaj jak zwalczać ziemiórki?

Nie jest możliwe kontrolowanie skoczogonków za pomocą chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ nie są one dostępne. Można jednak używać środków biologicznych. Producenci mogą wykorzystywać drapieżne roztocze glebowe, żywiące się jajami, larwami i dorosłymi osobnikami skoczogonków.

Na małych przestrzeniach odkażanie można przeprowadzić również poprzez trwający ok. 20-30 minut proces parowania gleby (za pomocą pary wodnej) w wysokiej temperaturze ok. 90-100°C. W tym przypadku często do tego celu wykorzystuje się folię termoodporną, pod którą wprowadza się parę za pomocą węża parowego.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X