Hoja zachwyca nie tylko pięknymi, błyszczącymi liśćmi, ale także drobnymi, porcelanowymi kwiatami, które niestety pojawiają się jedynie wtedy, gdy spełnimy kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem roślina bardzo kapryśna i wbrew pozorom delikatna.
Skąd pochodzi Hoja?
Hoja jest rodzajem botanicznym z rodziny toinowatych, do którego należy wiele gatunków pnączy i krzewów. Rośnie w wilgotnych, tropikalnych lasach deszczowych, w mglistych lasach górskich, często w pobliżu potoków na skałach i na drzewach. Ojczyzną hoi jest południowo-wschodnia Azja, Australia i Oceania.
Kilka gatunków rośliny uprawianych jest jako rośliny doniczkowe, a prawdopodobnie najbardziej popularna jest wśród nich hoja różowa (Hoya carnosa).
Porcelanowe kwiaty
Zwykle hoja zakwita dopiero na drugi-trzeci rok po ukorzenieniu się, sporadycznie może to nastąpić nieco wcześniej. Mięsiste kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą okrągłe baldachowate kwiatostany. W zależności od gatunku i odmiany hoi kwiaty mogą mieć różne formy i odcienie, ale liczba płatków zawsze wynosi pięć. W okresie kwitnienia hoi, który może trwać kilka tygodni, w mieszkaniu unosi się przyjemny zapach. Jeśli na pnączu pojawiły się pierwsze, drobne kwiaty, świadczy to o tym, że opieka nad rośliną przebiega prawidłowo.
Hoja różowa była przez długie lata jedynym gatunkiem swojego rodzaju uprawianym w doniczkach. Jej niezwykłe kwiaty pachną instensywnie i wyglądają, jakby były porcelanowe. Wydzielają dużo nektaru. Na skutek woskowanych liści roślina bywa nazywana woskownicą – niepoprawnie, ponieważ taką nazwę nosi już inna roślina – Myrica.
Piękne w tej roślinie jest również to, że zakwita wielokrotnie na tych samych pędach kwiatostanowych. Pojedynczy kwiat trzyma się z reguły przez tydzień. Kiedy opadnie już ostatni, szypułki kwiatowej nie należy usuwać.
Kiedy najczęściej kwitnie Hoja?
Hoja kwitnie zwykle latem albo jesienią, a częstotliwość kwitnienia tego pięknego pnącza zależy od regularnej i starannej pielęgnacji. Co ciekawe, roślinie można zapewnić letnie warunki również zimą, co przyczyni się do częstszego kwitnienia. Pamiętajmy jednak, że wówczas hoja nie będzie miała czasu na regenerację, co negatywnie wpłynie na ilość i wielkość kwiatostanów. Taki zabieg może również zwiększyć podatność hoi na choroby pasożytnicze.
Warto regularnie dbać o Hoję, rozpatrzmy więc kilka poniższych aspektów.
Nieodpowiedni rozmiar doniczki
Przyczyną braku kwiatów hoi może być nadmiar miejsca w doniczce. Hoja dobrze rośnie w doniczkach możliwie najmniejszych. W idealnym przypadku bryła korzeniowa rośliny powinna mieć nawet nieco ciasno w swojej przestrzeni. Z przesadzaniem hoi można się wstrzymać do pięciu lat, najlepiej żeby rosła w tej samej doniczce przez 5-7 lat. Dla dorosłej rośliny wystarczy doniczka o średnicy 15-20 cm. Można powiedzieć, że ciasna doniczka stanowi jeden z warunków kwitnienia hoi.
Odpowiednie naświetlenie
Światła powinna hoja mieć zawsze dużo. Jeśli jednak kwiat będzie stał latem na parapecie południowego okna, trzeba zapewnić mu osłonę od najbardziej palących promieni słońca. Odpowiednie jest też okno południowo-wschodnie, a zdarza się kwitnienie hoi na oknach wschodnich i zachodnich.
Jeśli hoja nie kwitnie, dobrym rozwiązaniem jest przestawienie jej w bardziej nasłonecznione miejsce. Nie zaleca się umieszczania hoi na otwartej przestrzeni. Ogólnie: im więcej światła, tym dla egzotycznego pnącza lepiej.
A co z podlewaniem?
Warto zaznaczyć, że prawidłowe podlewanie hoi to sporadyczne i umiarkowane podlewanie. Po każdym podaniu wody trzeba odczekać do całkowitego przeschnięcia podłoża. to dotyczy gorącego okresu letniego. Hoja to roślina, która uwielbia podlewanie od dołu – doniczkę możemy zanurzyć na kilkanaście minut w misce z wodą.
W chłodnych porach roku nie należy się spieszyć z podlewaniem nawet po wyschnięciu ziemi, gdyż roślina jest w fazie spoczynku. Przesuszenie podłoża zimą pobudza roślinę do kwitnienia latem.
Jak przezimować Hoję?
W okresie zimy należy dać roślinie okazję do odpoczynku i nabrania sił do nowego sezonu. Zimą należy zapewnić hoi następujące warunki: minimalne podlewanie podłoża, zaprzestanie nawożenia rośliny, obniżenie temperatury w pomieszczeniu do 10-14°C.
Podłoże i nawożenie
Podłoże powinno być spulchnione, luźne, dobrze przepuszczalne, najlepiej przeznaczone dla epifitów lub mieszankę do kaktusów i sukulentów.
Roślinę w okresie od kwietnia do sierpnia warto zasilać nawozem co dwa-trzy tygodnie, co zagwarantuje piękne kwitnienie w następnym roku. Stosowany nawóz powinien być przeznaczony specjalnie do roślin kwitnących. Trzeba też koniecznie zwracać uwagę, aby był on ubogi w azot i zawierał wapń.