PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Węgiel aktywny dla roślin

W uprawie roślin doniczkowych węgiel aktywny można zastosować w formie granulowanej, jako dodatek do podłoża lub w formie sproszkowanej.

Węgiel aktywny był niegdyś używany przez Hipokratesa w starożytnej Grecji. Choć na początku wykorzystywano go głównie w medycynie do zasypywania otwartych ran, to z czasem dokładniej przyglądano się jego właściwościom. W rezultacie dzisiaj zastosowanie węgla aktywnego jest o wiele bardziej wszechstronne.

Jak powstaje węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to środek wytwarzany z materiałów pochodzenia organicznego, najczęściej z drewna, ale także torfu, węgli kopalnych czy skorup orzechów.

Substancja organiczna w procesie aktywacji staje się aktywną, czyli silnie wiążącą różne substancje, np. toksyny czy grzyby. Dlatego węgiel aktywny można zamiennie nazywać także aktywowanym. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych łatwo dostępnych adsorberów jaki znamy – potrafi wchłonąć substancje w ilości prawie 20% masy własnej.

Zastosowanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny przede wszystkim neutralizuje większość szkodliwych związków organicznych. Pozwala na usunięcie między innymi pestycydów, detergentów, fenoli oraz metali ciężkich. Ma również zastosowanie podczas uzdatniania wody, ponieważ wspomaga jej odchlorowanie.

Węgiel aktywny ma także wysokie zdolności adsorpcyjne. Oznacza to, że na jego powierzchni gromadzi się nadmiar toksycznych substancji. Zdolności do adsorpcji zależą w dużej mierze od wielkości powierzchni właściwej węgla. Cząsteczki gromadzą się na jego powierzchni dzięki działaniu sił fizycznych oraz chemicznych. Oznacza to, że zarówno „przyklejają się” do jego powierzchni, jak i łączą się wiązaniem chemicznym do struktury węgla.

rosliny-doniczkowe-wpis-108

Węgiel aktywny dla roślin

W uprawie roślin doniczkowych węgiel aktywny można zastosować w formie granulowanej, jako dodatek do podłoża lub w formie sproszkowanej, podczas ukorzeniania sadzonek w wodzie. Węgiel aktywny wpływa korzystnie przede wszystkim na jakość podłoża – filtruje je, neutralizuje bakterie, zapobiega powstawaniu chorób grzybowych oraz zgnilizny korzeni. Warto domieszać ok. 5-10% granulowanego węgla aktywnego do podłoża przed przesadzeniem sadzonek.

Jak długo działa węgiel aktywny?

Wydajność węgla aktywnego jest zależna od jego jakości i stężenia substancji, które ma usunąć. W przypadku stosowania węgla jako dodatku do podłoży jego żywotność wynosi około 2-4 lata. Ten naturalny produkt jest uniwersalny w zastosowaniu – skorzystają na nim zarówno rośliny w doniczkach, jak i szczepki, które dopiero zaczynają wytwarzać system korzeniowy.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X