Fioletowe ziemniaki, zwane również truflowymi czy niebieskimi są odmianą tradycyjnych białych ziemniaków. Są jednak od nich zdrowsze dzięki kolorowemu miąższowi i zawartym w nim antocyjanach, które mają działanie przeciwutleniające.
Pochodzenie
Fioletowe ziemniaki, znane również jako ziemniaki truflowe, to charakterystyczna odmiana tradycyjnego ziemniaka (łać. Solanum tuberosum). Pochodzą z Chile i Peru, a od wielu lat uprawiane są głównie we Francji. W Polsce również zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób szukających atrakcyjnych wizualnie składników do potraw. Ziemniaki te charakteryzują się wydłużonym kształtem oraz intensywnie fioletowym miąższem.
Wartości odżywcze
Ziemniaki o tradycyjnym zabarwieniu zawierają: kwasy fenolowe, tokoferol, kwas askorbinowy, karotenoidy. Co istotne, ziemniaki o kolorowym miąższu zawierają dodatkowo antocyjany. Niestety, wadą ziemniaków jest wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie mogą stanowić podstawy diety u osób z cukrzycą czy insulinoopornością.
Najlepiej ziemniaki gotować w mundurkach. Dobrym sposobem na obniżenie indeksu glikemicznego jest również chłodzenie produktów skrobiowych po ugotowaniu oraz dodanie do nich surowych warzyw, co nieco zmniejszy odpowiedź glikemiczną po ich spożyciu.
Gdzie można kupić?
Pomimo rosnącego zainteresowania ze strony konsumentów, fioletowe ziemniaki nie są częstymi produktami w tradycyjnych sklepach spożywczych. Można je jednak znaleźć w wyspecjalizowanych punktach ze zdrową żywnością, na rynkach rolnych czy w niektórych sklepach internetowych (np. lokalnywarzywniak.pl albo owocowa-paczka.pl).
Warto też zwrócić uwagę na lokalne gospodarstwa, które mogą oferować te unikalne bulwy.
Właściwości zdrowotne
Podobnie jak w przypadku innych kolorowych owoców i warzyw, niebieskie ziemniaki zawierają korzystne składniki odżywcze w znacznie wyższych ilościach niż ich odpowiedniki o białym miąższu. Zawierają większą ilość kwasów fenolowych i antocyjanów, a dodatkowo mogą obniżać ciśnienie krwi.
Naukowcy sugerują, że zwiększenie spożycia fioletowych ziemniaków oraz innych kolorowych warzyw i owoców zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego oraz wielu innych chorób. W eksperymentach na zwierzętach badacze okryli, że wprowadzenie do diety fioletowych ziemniaków prowadzi do zmniejszenia poziomu interleukiny 6 – białka prozapalnego, który może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka okrężnicy.
Smak
Smak fioletowych ziemniaków jest opisywany jako bardziej “ziemisty” niż zwykłych ziemniaków oraz mają subtelny orzechowy posmak.