Echinocactus grusonii to kaktus pochodzący z Meksyku, który potocznie występuje pod nazwą “fotel teściowej” lub “poduszka teściowej”. Obie są nawiązaniem do charakterystycznego kształtu oraz rozmiaru rośliny. Występujące w łacińskiej nazwie słowo echino, oznacza jeża i również doskonale oddaje jej wygląd.
Echinocactus grusonii cechuje się niemal idealnie kulistym kształtem, jednak posiada delikatnie spłaszczoną górę. Wraz ze wzrostem przybiera nieco bardziej wydłużoną formę.
Wygląd
W uprawie doniczkowej kaktus ten osiąga zazwyczaj do około 80-100 cm wysokości, a w naturalnych warunkach dorasta nawet do ok. 1,5 metra i tworzy „kule” o średnicy do 90 cm. Trzeba przyznać, że to bardzo imponujący wynik jak na kaktusa.
Charakterystyczną, zieloną kulę kaktusa zdobi liczna ilość żeber z gęstymi, długimi i ostrymi kolcami. Dojrzałe oraz dorodne okazy kwitną przez całe lato. Dokoła wierzchołka rośliny pojawia się wówczas wianuszek składający się z jasnożółtych kwiatów, które otoczone są brązowymi włoskami.
Uprawa i pielęgnacja
Doniczkowy “fotel teściowej” wymaga stanowiska bardzo słonecznego i ciepłego, w lato (podczas szczególnie upalnych dni) można z powodzeniem wystawić go na balkon, taras lub do ogrodu. Nie toleruje wilgotnej gleby, a w przypadku przelania zacznie szybko i nieodwracalnie gnić. Ryzyko przelania można zminimalizować dzięki zastosowaniu suchego, wręcz piaszczystego podłoża wraz ze spodnią warstwą drenażu.
Przesadzanie sukulentów
Pamiętajmy, że “fotel teściowej” to sukulent, który toleruje jedynie ziemię przeznaczoną dla kaktusów. Najlepszym terminem na przesadzanie tej niezwykłej rośliny jest wiosna i lato.
Kwitnienie
W uprawie domowej ten okrągły kaktus potrafi przepięknie zakwitnąć, ale wymaga do tego okresu spoczynku. W czasie lata temperatura powietrza powinna przekraczać 25°C, zimą woli “chłody” (15-16°C).