Rośliny z gatunku Epipremnum złociste potrafią znieść wiele błędów uprawowych, ale wtedy przestają być już tak dekoracyjne, jak egzemplarze uprawiane w optymalnych warunkach (wytworzy wówczas małe, blade i rzadkie liście oraz słabe i wiotkie pędy).
Decydując się na uprawę tej rośliny, nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do jej najpopularniejszych odmian o zielonych liściach, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych wersji ozdobnych, które są o wiele bardziej dekoracyjne, niż te najczęściej spotykane w biurach. Dodatkowo, rośliny te są mało wymagające, dzięki czemu idealnie nadają się np. do restauracji.
Skąd pochodzi nazwa?
Na początku XXI wieku Scindapsus uznawany był za odmianę Epipremnum pinnatum “Aureum”, zaś pod koniec XX wieku zaliczany był do rodzaju Raphidophora (Raphidophora aurea), a wcześniej do rodzaju Scindapsus (Scindapsus aureus). Scindapsus złoty należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), zaś jego łacińska nazwa (Scindapsus) pochodzi z języka starogreckiego i oznacza “podobny do bluszczu”.