W naszym kraju monstera uprawiana jest jako doniczkowa roślina ozdobna. Swą popularność zawdzięcza bardzo dużym, błyszczącym, fantazyjnie powycinanym liściom, które mogą przypominać rozwarte palce potwora z filmów science-fiction. Monstera dziurawa to silnie rosnące pnącze, które w warunkach domowych może dorastać do ok. 2 m wysokości. W naturze roślina ta płoży się po ziemi albo wspina po pniach drzew za pomocą korzeni powietrznych, dlatego w uprawie należy zapewnić roślinie podpory (tyczki kokosowe, drabinki).
To zachwycające pnącze należy do epifitów – w środowisku naturalnym korzysta z wysokich tropikalnych drzew jak z podpory, pnąc się w kierunku słońca, ale nie wyrastając ponad linię drzew. W płożeniu pomagają jej tzw. korzenie powietrzne. Uwaga! absolutnie nie wolno obcinać widocznych nad ziemią korzeni monstery. Jeżeli pędów jest wiele i wyglądają nieestetycznie, należy je delikatnie skierować ku środkowi doniczki albo owinąć wokół kokosowych palików służących do podpierania roślin.
Skąd pochodzi nazwa?
Nazwa “monstera” pochodzi od łacińskiego wyrazu “monstrum”, czyli “dziwadło”, “potwór”. Nazewnictwo nawiązuje do dużych rozmiarów tej ciekawej rośliny oraz do podziurawionych, niczym szwajcarski ser, liści.