Wzór na liściach sansewierii przypomina wężową skórę, dlatego dawniej rośliny te nazywano wężownicami. Te charakterystyczne rośliny z gatunku Sansewieria gwinejska tworzą liście zazwyczaj przypominające długie miecze, niektóre odmiany mają zaś “sztylety” – spiczasto zakończone blaszki około 10 cm długości.
Najładniej prezentują się młode okazy przybierające kształt pięknych rozetek. Sansewieria cylindryczna, w odróżnieniu od gwinejskiej, ma liście kształtem przypominające zielone, długie i ostre oszczepy. W sprzedaży są dostępne egzemplarze ze świeżo ukorzenionymi liśćmi lub z pojedynczymi, starszymi okazami, rozkładającymi się w efektowny wachlarz.
Skąd pochodzi nazwa?
Sansewieria gwinejska, wężownica, język teściowej (Sansevieria trifasciata) jest byliną i jednocześnie sukulentem liściowym z rodziny agawowatych.
Nazwę przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.
Sansewieria gwinejska jest najlepszym doniczkowym nocnym producentem tlenu.
Pochodzenie: Afryka równikowa (Zair, Nigeria)
Wysokość: 40-80 cm
Na roślinie mogą występować szkodniki tj. opuchlaki, wełnowce. Do oprysków na opuchlaki najczęściej zalecany jest preparat o działaniu kontaktowym Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP, natomiast na wełnowce – Provado Plus, Confidor i Actellic.