PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Ile czasu potrzeba, żeby rozłożyły się śmieci?

Przykładowo, opona do pełnego rozkładu potrzebuje od 50 do 80 lat, plastikowa „jednorazówka” ulegnie degradacji po mniej więcej 400 latach!

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta ilość odpadów, również tych które są wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Ludzie produkują śmieci w zatrważającym tempie i w ogromnych ilościach. Czy wiecie, że na samym Oceanie Spokojnym pływa gigantyczne wysypisko, które waży więcej niż 43 tysiące samochodów i ma powierzchnię pięciokrotnie większą niż nasz kraj?

Odpady pochodzenia naturalnego

Odpady organiczne to głównie bioodpady, do których zaliczamy zarówno odpady zielone – trawę, liście, kwiaty czy drobne gałęzie, ale także odpady spożywcze o szybkim stopniu rozkładu. Przyjmuje się, że w zależności od rodzaju odpadu, jego wielkości oraz innych warunków sprzyjających rozkładowi (np. kompostowniki), odpady pochodzenia naturalnego rozkładają się od 2 tygodni do kilkunastu miesięcy.

Przykładowo, ogryzek jabłka ulegają rozkładowi przez około 6 miesięcy, podczas gdy skórka od banana potrzebuje na to aż 2 lata.

Papier

Papier to materiał poddawany recyklingowi. Uznawany za ekologiczny, w większości wypadków jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Jednak dość często papier wzbogaca się dodatkami w postaci środków nawilżających (chusteczki) lub żywicy dla poprawy ich chłonności (ręczniki papierowe) – z tego względu czas rozkładu papieru ulega wydłużeniu, a same odpady z tych produktów nie możemy traktować na równi z odpadem papierowym – wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

Gazeta potrzebuje do rozkładu przy odpowiedniej wilgotności ziemi około 6 tygodni, podczas gdy bilet czy chusteczki jednorazowe rozkładają się średnio 3 miesiące.

Metal

Tempo rozkładu w przypadku odpadów metalowych zależy od materiału wykonania (ewentualnie stopów metali). Także zabezpieczenie metalu ma tutaj wpływ na ilość czasu potrzebną do degradacji odpadów metalowych – materiał skorodowany rozkłada się szybciej. Przyjmuje się, że złom metalowy potrzebuje między 50 a 200 lat na rozkład.

Przykładowo, puszka konserwowa zdegraduje po 10 latach, podczas gdy puszki aluminiowe mogą na to potrzebować nawet 200 lat. Metale szlachetne uznaje się za długowieczne, mogące pozostać w jednej formie rzez tysiące lat – stąd archeolodzy często natrafiają na pozostałości po dawnych cywilizacjach.

rosliny-doniczkowe-wpis-198

Plastik

Tworzywa sztuczne stanowią największy procent odpadów generowanych przez człowieka. Wszak większość produktów posiada plastikowe opakowania, dla naszej wygody użytkowania. To materiał tani w produkcji. Ekolodzy oraz coraz liczniejsze badania wykazują negatywne dla zdrowia i środowiska skutki zanieczyszczenia mikroplastikiem obecnym nawet w naszych organizmach. W zależności od rodzaju odpadu uznaje się, że plastik rozkłada się od 100 do tysiąca lat – trzeba przyznać, że tworzywa sztuczne długo się rozkładają.

Przykładowo, opona do pełnego rozkładu potrzebuje od 50 do 80 lat, plastikowa „jednorazówka” ulegnie degradacji po mniej więcej 400 latach, a jednorazowe pieluchy ulegają rozkładowi dopiero po 450 latach. Najwięcej czasu potrzebuje butelka PET, bo od 100 do 1000 lat.

Recycling w Polsce

W Polsce zaledwie 18% odpadów poddaje się recyklingowi, podczas gdy w Niemczech wskaźnik ten wynosi 45%. Odpowiednia segregacja odpadów pozwala na ich powtórne wykorzystanie. Papier można przerobić do produkcji np. jednorazowych ręczników makulaturowych. Z 40 butelek wykonanych z tworzyw sztucznych możesz otrzymać jedną bluzę polarową. Szkło można przetopić lub poddać czyszczeniu celem ponownego użycia.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X