PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co zrobić, gdy złamie się Aloes?

Najczęstszą przyczyną złego stanu rośliny jest jej nadmierne i długotrwałe podlewanie, które powoduje, że trzon ulega przegniciu.

Aloes to gatunek należący do rodziny sukulentów. Mimo że w naturalnym środowisku rośnie na sawannach oraz terenach pustynnych, to od wielu lat jest też chętnie hodowany w warunkach domowych. Roślina jest dosyć łatwa w uprawie. Do tego słynie ze swoich właściwości leczniczych. Znajdujący się w liściach aloesu żel przyspieszenia gojenie ran oraz niweluje stany zapalne skóry. Niestety, dość często dochodzi do złamania łodygi.

Jak chronić aloes hodowany w domu?

Najczęstszą przyczyną złego stanu rośliny jest jej nadmierne i długotrwałe podlewanie, które powoduje, że trzon ulega przegniciu, a liście mogą się złamać pod wpływem własnego ciężaru. Dlatego hodując aloes, trzeba precyzyjnie stosować się do zaleceń w zakresie częstotliwości podlewania. Wtedy roślina zachowa swoją jędrność i jednocześnie nie będzie gnić.

Drugą przyczyną podatności na złamanie jest wiek i wielkość aloesu. Starsze okazy mogą urosnąć nawet na wysokość 30–40 cm. Tak intensywny wzrost może być zagrożeniem dla stanu rośliny. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest podtrzymywanie łodyg specjalnymi podpórkami.

Jak wykorzystać złamany liść?

Z soku pochodzącego z liści można korzystać zaraz po zerwaniu. Wystarczy naciąć liść na całej długości i wyciskać znajdujący się tam płyn. Jednak równie dobrze sprawdza się zmiksowanie całych pędów i odciśnięcie soku. Aloes można stosować jako tonik do pielęgnacji skóry. Substancja ma właściwości łagodzące i antybakteryjne.

Aloes sprawdza się też jako substancja nawilżająca. Pozyskany z liści sok wykorzystuje się zarówno na twarz, jak i całe ciało. Aloes ma bardzo silne właściwości kojące. Jego sok przynosi ukojenie w oparzeniach skóry. Wystarczy regularnie smarować uszkodzony fragment ciała, aby poczuć natychmiastową ulgę. Można też zamrozić aloes i przykładać go do poparzonej skóry. Żel pozyskiwany z liści rośliny sprawdzi się też jako substancja łagodząca po goleniu lub depilacji. Stosując aloes, można pozbyć się podrażnień i dodatkowo ochronić się przed bakteryjnymi zakażeniami.

Do czego jeszcze Aloes może zostać wykorzystany? Sprawdź TU.

rosliny-doniczkowe-wpis-199

Podstawowe zasady hodowli

Aloes, choć wygląda bardzo dorodnie, jest jednak bardzo delikatnym sukulentem. To oznacza, że należy obchodzić się z nim z należytą uwagą i delikatnością.

Przede wszystkim należy stworzyć mu odpowiednie warunki, a więc niekoniecznie trzymać go w maksymalnym słońcu, gdyż wtedy zacznie usychać i może się złamać. Nie można go zbyt często i zbyt obficie podlewać, gdyż jak wiadomo jest to sukulent, a to oznacza, że w grubych i sprężystych liściach magazynuje wodę i dawkuje ją bardzo oszczędnie. Ziemia powinna być zawsze lekko przesuszona (aloes może przetrwać bez podlewania ponad miesiąc). Aloes zimą jest w stanie spoczynku, a to oznacza, że nie należy go w tym okresie podlewać.

Cynamon dobry na wszystko

Złamaną część można z powodzeniem ponownie ukorzenić. Wystarczy pozostawić ją na kilka dni w suchym miejscu, aby nieco wyschła. Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybiczych. Po tym czasie liść aloesu można wsadzić bezpośrednio do ziemi.

Skuteczną metodą na zagojenie się miejsca złamania, jest posypanie uszkodzonego miejsca cynamonem. Przyprawa ta działa jak plaster i wspomaga proces zabliźniania ran. Cynamon chroni także przed pleśnieniem oraz rozwojem groźnych dla roślin bakterii. Ułatwia tworzenie nowych pędów i rozrost okazów.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X