PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co zrobić z opadłymi igłami?

Okazuje się, że jest to niezwykle wartościowy materiał, który ma wiele praktycznych zastosowań.

Sprzątnięte igliwie traktujemy zazwyczaj jako niechciany odpad i szybko się go pozbywamy. Warto się jednak zastanowić, czy igły z choinki można w jakiś sposób wykorzystać. Okazuje się, że jest to niezwykle wartościowy materiał, który ma wiele praktycznych zastosowań.

Okazuje się, że w choinkowym igliwiu kryje się wiele cennych związków o właściwościach leczniczych. Skład chemiczny uzależniony jest od gatunku drzewka, przykładowo popularny świerk obfituje w witaminę C, flawonoidy, kwasy organiczne i olejki eteryczne. Natomiast w ciemnozielonych igłach jodłowych znajdziemy m.in. witaminy A, E, B2 oraz kwercetynę, dlatego często są one wykorzystywane w masowej produkcji suplementów diety. Równie wartościowe jest igliwie sosnowe, w którym nie brakuje soli mineralnych, garbników oraz polifenoli.

Woreczek zapachowy

Igły opadłe z choinki wkładamy do materiałowego woreczka wraz z wacikiem nasączonym spirytusem. Aromatyczną torebeczkę wkładamy do szafy, szuflady czy samochodu, aby cieszyć się jego przyjemnym i orzeźwiającym zapachem.

Naturalny odświeżacz powietrza

Igły jodłowe, świerkowe lub sosnowe wsypujemy do ceramicznej miseczki i kładziemy na rozgrzanym kaloryferze. Pod wpływem temperatury będą stopniowo uwalniać aromat olejków eterycznych. Jeśli dodamy wodę, będą pełniły funkcję nawilżacza powietrza.

Płyn do sprzątania

Opadłymi igłami wypełniamy litrowy słoik i zalewamy je octem spirytusowym. Odstawiamy w ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie, po czym płyn przecedzamy przez sito i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1. Preparat przelewamy do butelki z atomizerem i wykorzystujemy do mycia dowolnej powierzchni w domu.

rosliny-doniczkowe-wpis-200

Aromatyczna sól do kąpieli

Garść opadłych igieł rozkładamy na tacy i suszymy na kaloryferze przez całą noc. Następnego dnia rozdrabniamy je w malakserze na drobny pył i mieszamy z 2 garściami gruboziarnistej soli. Przesypujemy do słoika, szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie wykorzystujemy do kąpieli, wsypując 2-3 łyżki aromatycznej soli do wody.

Leśne kule kąpielowe

Z garści igieł przygotowujemy proszek w ten sam sposób, jak w przypadku aromatycznej soli do kąpieli opisanej w poprzednim punkcie. Dodajemy 1 szklankę sody oczyszczonej, 1/3 szklanki kwasku cytrynowego oraz kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Następnie dolewamy ½ szklanki płynnego oleju kokosowego i łączymy wszystkie składniki. Z otrzymanej masy formujemy kule i kładziemy je na całą noc w przewiewnym miejscu, po czym zawijamy w folię spożywczą i wykorzystujemy podczas kąpieli.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X