Niesamowitą cechą hortensji np. ogrodowej jest jej zdolność do zmiany kolorów kwiatostanów, którą możemy zaobserwować po stopniowej ingerencji w odczyn gleby. Najczęściej gleby mają odczyn lekko kwaśny (pH 5,0-6,5) i w takim odczynie gleby hortensje mają kolor niebieski lub fioletowoniebieski. Hortensje rosnące zaś w środowisku wapiennym (ściany wapienne, woda do podlewania z dużą zawartością wapnia) mają kolor różowy.
Zmiana koloru kwiatostanów nie stanowi większego problemu i możesz dokonać tego niewielkim nakładem pracy i kosztów.
Wpływ pH na kolor
Może się więc zdarzyć, że kupimy sadzonkę różowej hortensji, która po pewnym czasie od posadzenia zacznie przebarwiać się na błękitno lub odwrotnie. Nie należy się wtedy martwić o roślinę, ponieważ nie jest to oznaka choroby czy wyradzania się krzewu. Jest to naturalna reakcja hortensji ogrodowej na glebę o innym odczynie pH niż ta, w której rosła dotychczas.
Jak zmienić kolor?
Planując aranżację ogrodu, warto poznać wysokość odczynu gleby, by dobrać do niej sadzonkę lub zaplanować pielęgnację, która pozwoli nam na przebarwienie kwiatów na konkretny kolor. Jedynie odmiany białe nigdy nie zmieniają swojego koloru.
W celu skutecznej zmiany kolorystyki kwiatów z różowej na niebieską należy zastosować minerał o nazwie ałun potasowy (siarczan glinowo-potasowy). Hortensję podlewamy wg ścisłej instrukcji – roztworem 5g ałunu/1 litr wody. Taki zabieg należy wykonać kilkukrotnie, najlepiej co 7-10 dni, w terminie od lipca do września.
Zmiana kolorystyki w drugą stronę czyli z niebieskiej na różową polega na podwyższeniu pH. Podnieść pH można za pomocą zmielonego wapna lub wapna dolomitowego według zaleceń. Można również zastosować popiół drzewny lub kredę w ilości ok. 100 g/m2.
Jak polepszyć kwitnienie?
Nawozem poprawiającym kwitnienie hortensji jest m.in. nawóz BiOgardena, zawierający w swoim składzie siarkę elementarną, czyli kopalną siarkę.
Dlaczego warto sadzić hortensje?
Największą zaletą hortensji jest bardzo obfite, efektowne i długie kwitnienie. Kwiaty utrzymują się w okresie, gdy większość krzewów już przekwitła.
Dla tych, którzy na efekt nie lubią długo czekać polecana jest odmiana hortensji drzewiastej. Hortensja drzewiasta może osiągnąć ogromne rozmiary, ponieważ często jej łodygi sięgają ponad dwa metry wysokości. Poza tym w czerwcu roślina zaczyna kwitnąć (stan utrzymuje się do późnej jesieni), przez co od ciężaru kwiatostanów (o białej, a później zielonej barwie) pędy wyginają się łukowato, tworząc bardzo rozłożysty pokrój.