Przepis na wino z winogron jest wyjątkowo prosty. Ostatnio szczególnie dużą popularnością zaczęły cieszyć się pieczenie własnego chleba, a także warzenie własnego piwa i produkcja wina. Temu ostatniemu poświęcamy dzisiejszy artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie: jak zrobić wino z winogron? Przyglądamy się kolejnym procesom krok po kroku.
Zdrowotne właściwości
Domowe wino z winogron nie tylko doskonale smakuje, ale nie zawiera konserwantów. Ponadto domowe wino z winogron ma wiele właściwości zdrowotnych, zwłaszcza to z ciemnych owoców. Zawiera bowiem mnóstwo antyoksydantów, w tym resweratrol, a te substancje pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym.
Bezpieczna porcja dla zdrowia to kieliszek wina dziennie (ok. 250-300 g).
Akcesoria gorzelnicze
• Balon do wina
• Duże naczynie lub pojemnik fermentacyjny
• Korek do balonu
• Rurka fermentacyjna
• Zestaw do obciągu wina
• Sitko lub worek do filtracji
• Pirosiarczyn potasu
• Szczotka do mycia balonów
Składniki
• 10 kg ciemnych winogron
• 5 litrów butelkowanej lub przegotowanej wody z kranu
• 3,5 kg cukru
Przechowywanie
Zarówno białe jak i czerwone wino z winogron, należy przechowywać wyłącznie w szklanych butelkach zamkniętych korkiem. Koniecznie w ciemnym i chłodnym miejscu jak np. piwnica. Pamiętaj, ze dla wina bardzo szkodliwe są promienie UV. Wino czerwone najczęściej rozlewa się do szklanych butelek na wino w kolorze oliwkowym. Do win jasnych, można wybrać butelki zielone lub nawet przezroczyste.
Winogrona na wino
Należy pamiętać, że winogrona na wino powinny być zbierane wyłącznie te dorodne, dojrzałe, ale nie przejrzałe. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie września, w porze suchej, przed południem. Zerwanych owoców nie powinniśmy trzymać dłużej niż kilkanaście godzin.
Przygotowanie krok po kroku
Świeżo zebrane winogrona należy oddzielić od gałązek. Winogron nie płuczemy, ponieważ mają nalot, który pomaga w fermentacji bezdrożdżowej.
Owoce trzeba zmiażdżyć, ale nie miksować. Najlepszym narzędziem do tego jest tłuczek do ziemniaków albo specjalna prasa do wina. Gotową miazgę wlewamy do gąsiorka o pojemności 25 l lub innego szczelnego naczynia. Do miazgi owocowej dolewamy wymieszany roztwór wody i cukru. Gąsiorek zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną (nalewamy do niej wody, by obserwować jak wino pracuje oraz by do wina nie dostały się owady) i zostawiamy na 6-7 tygodni.
Co kilka dni sprawdzamy, czy w rurce fermentacyjnej jest woda oraz obserwujemy, czy miazga z winogron nie podchodzi za blisko korka. Jeśli okaże się, że tak się dzieje należy odlać trochę wody lub wyjąć część miazgi. Po 6-7 tygodniach odcedzamy miazgę od płynu. Wtedy, w zależności od smaku, możemy dosłodzić wino.
Następnie, wlewamy wino do gąsiorka i zatykamy korek w rurką fermentacyjną i także wlewamy do niej wodę. Po upływie kolejnych 4-5 tygodni wino powinno być już gotowe do spożycia.