PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak uprawiać koperek w doniczce?

Koper ogrodowy to roślina, która doskonale sprawdza się w uprawie przydomowej.

Koper ogrodowy to roślina, która doskonale sprawdza się w uprawie przydomowej, zarówno w gruncie, jak i w donicach. Jako szybko wzrastająca odmiana, preferuje żyzną glebę i dużo słońca. Dzięki temu, że bardzo łatwo się przyjmuje i szybko rośnie, można cieszyć się smakiem świeżych listków już po niespełna miesiącu od siewu.

Stanowisko

Koperek uwielbia słoneczne stanowiska, niemniej nie należy wybierać dla niego stanowiska bezpośrednio w prażącym słońcu, ponieważ może wówczas szybko wysychać i doznawać poparzeń. Najlepsza będzie ekspozycja na wschodnia i zachodnia, a krzaczek kopru ustawiony od strony południowej powinien być nieco osłonięty np. stojąc w cieniu balustrady balkonu lub innych roślin.

Dobór doniczki i podłoża

Koper ogrodowy nie tworzy mocnych i bardzo rozłożystych korzeni, nie wymaga zatem zbyt wiele przestrzeni (jednak w większej donicy jego podłoże będzie bardziej wilgotne i nie będzie się zbytnio nagrzewało). Jeżeli dobierzemy do niego nazbyt małą doniczkę roślina będzie słabo wzrastała, stanie się łykowata, wcześniej zakwitnie, a nierzadko całkowicie wyschnie.

Idealnym podłożem do kopru ogrodowego uprawianego w donicy będzie żyzna gleba, najlepiej zasilona kompostem, można w tym celu skorzystać także z gotowych rozwiązań oferowanych w sklepach ogrodniczych. Idealnym podłożem dla kopru będzie ziemia do uprawy warzyw.

Podlewanie

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie kopru ogrodowego w doniczkach jest podlewanie. Ziemia pod rośliną powinna być wilgotna, ale nie nazbyt mokra czy przelana. Brak wody odczuwają szczególnie młode okazy koperku, dlatego warto na bieżąco kontrolować ich nawodnienie. W kwestii nawożenia koperek nie jest wymagający, bowiem w żyznej, kompostowej glebie roślina ta zyskuje wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posialiśmy go na słabej ziemi, dlatego warto zasilić ją 1-2 razy, wykorzystując w tym celu nawóz naturalny.

rosliny-doniczkowe-wpis-212

Wysiew

Koper ogrodowy należy bezpośrednio wysiewać na podłoże wysypane do donicy, najlepiej na głębokość około 1-2 cm. Okres, w którym warto wysiać roślinę to czas pomiędzy 15 kwietnia a 10 sierpnia. Siejąc koper należy robić to w jednym rządku, dosiewając kolejną partię co 1-2 tygodnie. Tym prostym sposobem zyskamy bowiem świeże dostawy koperku z balkonu przez całe lato.

Do wysiewu w uprawie doniczkowej najlepiej wybierać koper zakupiony w nasionach w sklepie ogrodniczym – ten w doniczkach dostępny w marketach itp. nie sprawdzi się na dłuższą metę.

Ile czasu wschodzi koperek?

Koper wschodzi już po 10-14 dniach. Świeży koperek zbierzemy natomiast po miesiącu od momentu jego zasiania. Koper ogrodowy uprawiany w doniczce może zatem stale gościć na naszym stole, ponieważ jego wschody są częste i nie trwają długo.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X