Selenicereus grandiflorus to niezwykły kaktus, pochodzący z Meksyku, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Ze względu na oryginalne kwiaty, których urodę możemy podziwiać jedynie przez parę godzin, roślina ta zyskała tajemniczy przydomek “Królowa Jednej Nocy”.
Wygląd
Epiphyllum, inaczej Królowa Jednej Nocy, zachwyca ciekawym pokrojem oraz olśniewającym, lecz jedynie parugodzinnym kwitnieniem. Wytwarza długie, żebrowane pędy w kolorze niebieskawo-zielonym. Mają one około 3 cm średnicy i potrafią osiągać nawet do 5 metrów długości. Pędy mogą swobodnie zwisać lub wspinać się po rozmaitych podporach za pomocą korzeni czepnych. W ciągu najdłuższych dni w roku (czerwiec-lipiec) Selenicereus grandiflorus wytwarza okazałe, białe kwiaty o egzotycznym wyglądzie i zniewalającym, słodkim, waniliowym zapachu.
Wąskie płatki zewnętrzne są najczęściej w ciepłych kolorach, od pomarańczowego do jasnobrązowego, natomiast wewnętrzne płatki są krótsze, szersze o pięknej, śnieżnobiałej barwie. Po całkowitym rozkwitnięciu kwiaty utrzymują się tylko przez jedną noc.
Warto zauważyć, że w odpowiednich warunkach roślina zakwita kilka razy w sezonie.
Epiphyllum jako roślina pokojowa
Mimo, że Królowa Jednej Nocy jest rośliną egzotyczną, możemy w domu uprawiać jedną z jej krzyżówek. W najcieplejsze miesiące roku, czyli od maja do września, najlepszym dla niej stanowiskiem będzie osłonięty, nieznacznie zacieniony taras lub ogród.
Jeśli roślina przybiera jasnozielony kolor, a pędy stają się kruche, wąskie i wydłużone, najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt mała podaż światła.
Jaka jest optymalna temperatura?
Epiphyllum najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Wraz z nadejściem okresu jesiennego należy wstawić roślinę do suchego, przewiewnego pomieszczenia. Ten oryginalny kaktus wchodzi wówczas w stan spoczynku, warto więc zapewnić jej temperaturę w granicach 8 do 10 stopni, pilnując, aby temperatura nie spadła poniżej tych wartości.
Podlewanie i odżywianie
Epifilum, jak wszystkie kaktusy, należy podlewać miękką wodą, gdyż podlewanie wodą zasobną w jony wapnia skutkuje osadzaniem się minerałów na roślinie, wpływając negatywnie na jej rozwój. Od wiosny do jesieni należy zapewnić umiarkowane podlewanie, choć niezbyt często, a jesienią i zimą znacznie ograniczać suplementację wody.
Dla poprawy kondycji, w czasie intensywnej wegetacji, warto nawozić roślinę odżywką dedykowaną kaktusom. Jeśli chodzi o dobór najlepszego podłoża, najlepiej wybrać ziemię specjalną dla kaktusów, którą bez problemu można dostać w większości sklepów ogrodniczych.