PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak wygląda "krwawiący ząb"?

Polskie lasy przepełnione są zaskakującymi i niesamowitymi okazami zarówno roślin, jak i grzybów, a niektóre wyglądają jak surrealistyczne twory.

Polskie lasy przepełnione są zaskakującymi i niesamowitymi okazami zarówno roślin, jak i grzybów, a niektóre wyglądają jak surrealistyczne twory. Jednym z nich jest grzyb “wycięty” wprost z “Alicji w krainie czarów”kolczakówka piekąca. Zaskakujący gatunek nie bez powodu nazywa się “zębem diabła”. Co ciekawe, ten dziwny okaz jest jadalny.

Wygląd

Kolczakówka piekąca to niebywały unikat nazywany “krwawiącym zębem” lub “zębem diabła”. Wszystko za sprawą krwistoczerwonych kropli wodnistej wydzieliny pokrywającej biały, pleśniowaty kapelusz. Sącząca się z grzyba ciecz powstaje przez wysoką wilgotność gleb, na których rośnie. W procesie osmozy woda wtłaczana jest do środka grzybni, a ciśnienie rośnie w całym owocniku. Wskutek tego kapelusz pęka i czerwone krople wydostają się na powierzchnię.

Pod ochroną

Zaskakującym faktem jest to, że różowaty miąższ jest jadalny, ale w smaku mocno nieprzyjemny – ostry i piekący. Jednak kolczakówki nie można zbierać, bowiem jest to okaz zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną.

“Krwawiący ząb” widniej na liście gatunków chronionych nie tylko w Polsce, ale również w Danii, Niemczech, Anglii, Holandii oraz Słowacji.

rosliny-doniczkowe-wpis-169

Tatry

Ci, którzy choć raz na własne oczy widzieli ten nietuzinkowy gatunek, mieli nie lada szczęście, bowiem rzadko występuje on na terenie Polski. Rośnie pojedynczo lub w grupach w górskich lasach iglastych – na ziemi, ale czasem również na opadłych szyszkach. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, znaleźć go można w Tatrach przy Szlaku nad Reglami, pomiędzy Doliną Białego a Kalatówkami.

Gdzie poza Polską?

Poza granicami naszego kraju “ząb diabła” występuje także na terenie Ameryki Północnej oraz w Azji. Co ciekawe, niegdyś używano go jako naturalny barwnik do farbowania papieru oraz tkanin.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X