Terminem łąka kwiatowa określane jest zbiorowisko roślin jednorocznych i wieloletnich. W mieszance znajdziemy gatunki traw i kwiatów, które kwitną od maja do października. Dzięki zastosowaniu łąk kwietnych możemy w znaczącym stopniu zwiększyć bioróżnorodność terenu, dostarczyć pokarmu zapylaczom i znacznie poprawić aspekt wizualny danej przestrzeni. Zobacz zatem jak założyć i dbać o przydomową łąkę.
Jakie są zalety łąki kwietnej?
Do głównych zalet łąk kwietnych zalicza się przede wszystkim wzbogacenie różnorodności biologicznej i utrzymywanie równowagi ekologicznej. Kolejnymi plusami jest poprawa struktury i jakości gleby. W przeciwieństwie do trawników, łąki kwietne nie wymagają intensywnego nawożenia i częstego koszenia.
Aspekt wizualny również ma spore znaczenie. Mnogość barw, struktur i kształtów mieszanki roślin pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Faktem jest również to, że tak utrzymana zielona przestrzeń jest naturalnym filtrem dla szkodliwych pyłów i chemicznych zanieczyszczeń.
Czy łąka kwietna jest wieloletnia?
To, czy dana łąka kwiatowa jest wieloletnia, czy jednoroczna, zależy jedynie od jej składu gatunkowego. Mieszanki do łąki kwietnej oferowane przez popularne supermarkety, zazwyczaj zawierają w swoim składzie nasiona roślin jednorocznych. Oznacza to, że co roku konieczne jest ponowne wysiewanie łąki.
Do gatunków rodzimych roślin wieloletnich zaliczane są m.in.: mak polny, brodawnik jesienny, bukwica pospolita, cykoria podróżnik, jaskier ostry, komonica zwyczajna, chaber łąkowy, firletka poszarpana, marchew dzika.
Pielęgnacja i serwis
Łąka kwietna to ekosystem, który nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie powinno być zapewnione szczególnie w okresach suszy, które zazwyczaj wypadają w lipcu. Drugim ważnym czynnikiem jest regularne koszenie, które zniweluje wzrost chwastów i zagęści trawę.
Jak kosić łąkę kwietną?
Łąkę kwietną należy kosić do 3 razy w roku. Pierwsze koszenie wykonujemy po przekwitnięciu większości kwiatów. To znaczy, że do połowy sierpnia nie powinniśmy ingerować w łąkę kwietną. Ostatnie koszenie powinno odbyć się na przełomie lata i jesieni. W przypadku łąk jednorocznych koszenie jest potrzebne tylko raz, po zakończeniu kwitnienia i zawiązaniu nasion.
Pamiętajmy, że warto pozostawić skoszoną łąkę kwietną do przyszłego sezonu wegetacyjnego. Coroczne kwitnienie będzie zagwarantowane jeśli pozostawi się kilka kwiatostanów z zawiązanymi nasionami, które obsypią się, a następnie wykiełkują w kolejnym sezonie.