Choroby roślin doniczkowych mogą negatywnie wpłynąć na ich wygląd i ogólną kondycję. Opadające kwiaty, przebarwione liście i chore łodygi są objawami wskazującymi na to, że roślinę najpewniej zaatakowały pasożyty. Odpowiednie leczenie, a przede wszystkim szybka reakcja i niebagatelizowanie problemu, pomogą roślinie w powrocie do zdrowia.
Skąd biorą się pasożyty?
Rośliny doniczkowe są niezwykle wrażliwe na temperatury, a w szczególności, gdy są transportowane zimą do nas lub do sklepów nieodpowiednio zabezpieczone.
Obsługa marketów zazwyczaj nie jest szkolona pod kątem podlewania i dbania o różne gatunki roślin, ba nawet samo ustawienie regałów może źle wpłynąć na stan rośliny. Wystarczy, że wystawa roślinna jest przy samym wejściu i już to może mieć niebagatelny wpływ na zmarznięcie roślin lub dostania się do nich szkodników z zewnątrz.
Tak samo może być w przypadku uchylonego okna lub balkonu – szkodniki potrafią dostać się nawet na wyższe piętra, aby móc w spokoju żerować na roślinach doniczkowych.
Winne wełnowce
Lepkie liście mogą oznaczać obecność różnego rodzaju szkodników. Jednym z nich są wełnowce, które swoją strukturą przypominają nalot z wełny. Pasożyty żywią się sokiem z liści, przez co te tracą kondycję powoli obumierając. Roślina może początkowo żółknąć i schnąć, by potem hurtowo zrzucać liście. Kluczowa jest tu szybka reakcja i odizolowanie zaatakowanego egzemplarza.
Domowy sposób na wełnowce to roztwór z wody i alkoholu, którym należy dokładnie przetrzeć liść po liściu. Po takim wstępnym zabiegu, część szkodników powinna zostać zutylizowana. Jeżeli jednak metoda okaże się niewystarczająca, konieczne będzie użycie silniejszych preparatów chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.
... i tarczniki
Lepkie liście także mogą być objawem żerowania tarczników, które wydzielają wówczas substancję o kleistej konsystencji. Warunki, które sprzyjają rozwojowi tarczników, to wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza.
Sprawdzonym sposobem zwalczania tarczników na roślinach jest mycie roślin letnią wodą z dodatkiem pół łyżeczki płynu do naczyń oraz 100 gram denaturatu. Najlepiej każdy liść umyć nowym wacikiem, aby uniknąć łatwego przenoszenia szkodników “z liścia na liść”. Można również zastosować środki chemiczne do zwalczenia tarczników na roślinach, stosując np. Provado Plus AE zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.
Nie zwlekaj...
Pamiętaj, że w skutecznej walce z chorobami roślin i pasożytami jest szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Niepotrzebna zwłoka w czasie powoduje jedynie czas na rozmnożenie się pasożytów, które w efekcie doprowadzą do obumarcia rośliny. Więcej na temat pasożytów roślin doniczkowych znajdziesz tu.