Skorupki jajek świetnie regulują pH roślin, niwelując kwaśny odczyn gleby. Skorupka jest bogata w wapń, żelazo, cynk, a także w krzem siarkę i fluor, a więc z powodzeniem można ją wykorzystać do nawożenia domowych roślin doniczkowych. Najlepsze są skorupki jajek kur pochodzących z ekologicznego chowu, gdyż mamy wówczas gwarancję, że nie będzie w materiale szkodliwej chemii.
Jak przygotować?
Nawóz ze skorupek jajek można przygotować w prosty sposób w formie proszkowanej i płynnej. Formę proszkowaną można pokruszyć ręcznie lub zmielić na proszek np. w płynku do kawy. Nawóz z pokruszonych skorupek wystarczy wsypać do ziemi w doniczce i nieznacznie podlać. Pod wpływem wilgoci wapń stopniowo zacznie uwalniać się do gleby.
Formę płynną uzyskujemy natomiast po zalaniu czystych i pokruszonych skorupek wrzątkiem. Roztwór pozostawiamy na kilka dni w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu (pamiętajmy, aby co jakiś czas dokładnie wymieszać zawiesinę). Po upływie około tygodnia materiał należy wymieszać i podlać nim rośliny.
Woda po ugotowanych jajkach jest również bogata w minerały, a więc warto także ją wykorzystywać do nawożenia. Ostudzoną wodę należy wymieszać i umiarkowanie podlać nią roślinę.
Do jakich gatunków?
Gatunki roślin doniczkowych lubiące nawóz ze skorupek to głównie: paproć, hoja, zielistka.
Wyjątki
Skorupki jaj nie są wskazane dla wszystkich roślin. Zawierają azot i węglan wapnia, dlatego należy zasilać nimi gatunki preferujące zasadowy lub obojętny odczyn podłoża. Nie powinno się ich natomiast dodawać do doniczek z azaliami, paprociami czy storczykami.
Korzyści dla roślin doniczkowych
Nawóz ze skorupek jaj obniża kwasowość gleby. Wiele gatunków roślin preferuje gleby o zasadowym lub obojętnym pH. Drugą zaletą jest pobudzenie wzrostu korzeni. Zawarty w skorupkach jaj węglan wapnia działa wzmacniająco na korzenie roślin, dzięki czemu ich wzrost jest szybszy i silniejszy.