Okres jesienno-zimowy to sezon grzewczy. Dla wielu roślin doniczkowych ten czas jest prawdziwym wyzwaniem. Obecnie coraz częściej wybieraną formą ogrzewania pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju źródła ciepła, takie rozwiązanie choć dobre dla ludzi, może niekorzystnie wpłynąć na kondycję niektórych gatunków roślin.
Jakie są zalety?
Przede wszystkim, ogrzewanie podłogowe daje nam równomiernie rozprowadzone ciepło, które można łatwo regulować. Ogrzewanie podłogowe jest także bardziej energooszczędne niż tradycyjne centralne ogrzewanie. Temperatura na powierzchni podłogi jest bowiem zwykle niższa niż w powietrzu. Wreszcie, ogrzanie podłogi eliminuje przenikalność chłodu, co oznacza mniejsze ryzyko infekcji i alergii.
O czym trzeba pamiętać?
Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy, że instalacja ogrzewania podłogowego również może mieć wpływ na rośliny doniczkowe. Są jednak sposoby, które pomagają roślinom doniczkowym przetrwać trudny dla nich sezon grzewczy. Jedną z żelaznych zasad dotyczących pielęgnacji i utrzymania roślin w okresie zimowym jest trzymanie ich możliwie jak najdalej od źródła ciepła.
Jednym z poważniejszych wpływów ogrzewania podłogowego na rośliny doniczkowe jest też suche powietrze. Rośliny doniczkowe potrzebują wilgoci, aby uzyskać optymalną ilość składników odżywczych dla ich prawidłowego wzrostu. Dlatego ważne jest, aby monitorować poziom wilgoci w pomieszczeniu i czasami je nawilżać.
Mycie roślin
Niezwykle istotną pielęgnacją roślin jest mycie liści. Kożuch z kurzu dość skutecznie hamuje proces fotosyntezy. Ruch powietrza i osadzanie się kurzu wymaga od właścicieli roślin domowych częstszego mycia swoich zielonych podopiecznych. Skutecznym sposobem utrzymywania roślin ozdobnych w czystości jest przecieranie ich liści wilgotną, miękką ściereczką. W przypadku niektórych okazów dobrze sprawdza się delikatny prysznic. Więcej informacji nt. jak prawidłowo myć rośliny znajdziesz tu.
Jakie rośliny przy ogrzewaniu podłogowym?
Wśród roślin domowych nie brakuje i takich gatunków, które nie będą miały żadnego problemu z ogrzewaniem podłogowym. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim rośliny, które magazynują wodę. Należą do nich m.in. sansewieria gwinejska, peperomia raindrop czy “żelazny” zamiokulkas.