PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego olej NEEM świetnie zwalcza pasożyty roślin?

Azadirachtyna zawarta w olejku NEEM, jest naturalnym insektycydem działającym na około 200 gatunków owadów.

Do skutecznej walki z pasożytami zagrażającymi roślinom doniczkowym często sięgamy po chemiczne preparaty. Chcąc korzystać z bezpiecznych i nietoksycznych alternatyw pestycydów w ogrodzie lub w domu, warto sięgnąć po olej NEEM. Jest to produkt, który powinien znać i stosować każdy miłośnik przyrody, ponieważ nie wpływa negatywnie na otaczające nas środowisko.

Olej NEEM wykorzystywany jest w pielęgnacji roślin jako produkt czyszczący i nabłyszczający, ale główne jego zadanie to zwalczanie najpopularniejszych wrogów roślin jak np. mszyce, tarczniki, mączliki, wciornastki, wełnowce.

Czym jest olej NEEM?

Neem, inaczej miodla indyjska, to słynąca z właściwości leczniczych roślina, która występuje na terenie Indii i Azji południowo-wschodniej. Części kory oraz liście drzewa neem używa się w Indiach niezmiennie od tysięcy lat, przede wszystkim z powodu zawartej w nich azadirachtyny. Olej, otrzymywany z jej nasion, od wielu lat wykorzystuje się w medycynie naturalnej, często w leczeniu ajurwedyjskim.

Ciekawostką jest fakt, iż olej NEEM zastyga on w temperaturze poniżej 23°C, tak więc przed użyciem, warto postawić go w cieplejszym miejscu. Co więcej, miodla jest źródłem naturalnych biopestycydów, które są nieszkodliwe dla motyli, pszczół oraz innych owadów zapylających. Jest to jedna z najsilniej działających substancji owadobójczych pochodzenia roślinnego.

Jak działa azadirachtyna?

Azadirachtyna zawarta w olejku NEEM, jest naturalnym insektycydem działającym na około 200 gatunków owadów. Pobierana przez liście, stopniowo rozprzestrzenia się po wszystkich częściach roślin, dając naturalną ochronę przed atakiem szkodników.

W związku z tym, iż działa na układ hormonalny owadów, blokuje przeobrażenie się młodocianych form w kolejne stadium rozwoju. Obniża ilość składanych jaj przez osobniki dorosłe oraz osłabia ich aktywność życiową. Oleista konsystencja preparatu stanowi blokadę dla owadów ssących, zatyka ich ssawki, uniemożliwiając im wkłucie się do miąższu liści.

Jak przygotować roztwór?

Aby wykorzystać olejek NEEM w pielęgnacji roślin domowych, należy wymieszać go z wodą w połączeniu z łagodnym płynem do mycia naczyń. Rekomendowana dawka to 5 kropel ojejku NEEM, kilka kropli płynu i 1 litr letniej wody. Roztworu należy użyć do kilku godzin od momentu jego zmieszania.

Olej NEEM nie rozpuszcza się w wodzie, płyn do mycia naczyń spełnia więc rolę emulgatora. Najlepiej stosować delikatny płyn do mycia naczyń, czyli taki, który posiada jak najmniejszą ilość środków chemicznych w swoim składzie, gdyż niektóre płyny mogą zaszkodzić roślinie. Doskonale sprawdzają się płyny do mycia akcesoriów dziecięcych.

Zastępczo możemy użyć także odrobiny zwykłego szarego mydła w płynie np. biały jeleń.

rosliny-doniczkowe-wpis-124

Olej NEEM jako naturalny pestycyd

Naturalny i organiczny preparat jest całkowicie biodegradowalny, używając go nie szkodzimy zatem środowisku. W walce ze szkodnikami zawsze warto najpierw wypróbować naturalne sposoby, a po radykalnie działające środki chemiczne sięgać w ostateczności. Olejek NEEM cechuje zmienne zabarwienie (od ciemnożółtego do brązowego), specyficzny zapach oraz gorzki smak.

Charakterystyczny, arachidowy zapach olejku NEEM można złagodzić, dodając do roztworu odrobinę innego olejku eterycznego np. herbacianego, który podobnie do azadirachtyny działa odstraszająco na szkodniki. Ochronie roślin domowych przed szkodnikami sprzyja profilaktyczny oprysk co 2-3 tygodnie.

Mycie liści olejkiem NEEM

Przemywanie liści roztworem z olejkiem NEEM może być genialną alternatywą do przecierania liści skórką od banana. Kurz, zbierający się na liściach wygląda bardzo nieestetycznie, ale przede wszystkim szkodzi roślinom doniczkowym. Hamuje wymianę gazową poprzez zablokowanie aparatów szparkowych oraz zaburza fotosyntezę. W celu oczyszczenia liści z kurzu możemy wykorzystać roztwór z olejkiem NEEM.

Pamiętajmy jednak, że niektórym gatunkom roślin przemywanie liści może zaszkodzić. Mechaniczne przecieranie liści wilgotną szmatką to dobra metoda w przypadku roślin o dużych, błyszczących liściach, takich jak storczyk, monstera, filodendron, skrzydłokwiat, fikus sprężysty, zamiokulkas czy sansevieria. Jak prawidłowo myć rośliny znajdziesz pod tym linkiem.

Gdzie można kupić olej NEEM?

Olej NEEM możemy kupić w niektórych stacjonarnych aptekach i sklepach zielarskich, jednak najłatwiej jest zamówić go w sklepie internetowym lub poprzez serwis Allegro. Na rynku polskim dostępne są preparaty kilku producentów, należy jednak pamiętać, aby wybierać ten, który jest nierafinowany (pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X