Popularny olejek rycynowy wykorzystuje się powszechnie nie tylko w dziedzinie medycyny czy kosmetologii, ale również w świecie roślin. Doskonale poradzi sobie z wieloma grzybami i pleśnią oraz wzmocni rośliny i pobudzi je do kwitnienia.
Jak powstaje?
Olej rycynowy jest produkowany z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity i składa się głównie z glicerydów kwasu rycynolowego. Staranność procesu technologicznego i stworzenie podczas jego trwania odpowiednich warunków są szczególnie ważne, gdyż w nasionach rącznika znajduje się trująca rycyna. Podczas wyrobu olejku jest ona usuwana.
Skład
W składzie oleju rycynowego znajduje się gliceryd kwasu rycynolowego, a oprócz tego glicerydy kwasu linolowego, oleinowego, stearynowego oraz palmitynowego. Olej rycynowy bogaty jest we flawonoidy oraz terpenoidy. W oleju rycynowym znajdziemy między innymi: witaminę E, kwasy tłuszczowe Omega-6, kwasy tłuszczowe Omega-9.
Olej czy olejek?
Terminy “olej” i “olejek” to nie są produkty tożsame. Nazwa “olej” wskazuje, że mamy do czynienia z czystym olejem rycynowym. Natomiast nazwa “olejek” wskazuje na to, że produkt stanowi kompozycję różnych olejów, w skład której oczywiście może wchodzić olej rycynowy, jednak mogą tam występować również inne oleje. By móc czerpać z właściwości oleju rycynowego, dobrze postawić na produkt powstający w procesie tłoczenia na zimno, poza tym najlepiej wybrać wyrób nierafinowany.
Jak przygotować roztwór?
Do 1 litra wody należy dodać jedną łyżeczkę oleju rycynowego, a następnie starannie wymieszać. Pamiętajmy, że należy zadbać, aby olej nie zebrał się na powierzchni wody, jeśli tak się stanie, ponówmy mieszanie. Otrzymanym roztworem podlewamy rośliny doniczkowe raz w miesiącu.
Działanie
Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjnie i przeciwwirusowe, co sprawia, że jest zabójczy dla wielu grzybów i pleśni. Dzięki właściwościom regenerującym i pobudzającym pomoże uratować nawet obumierające rośliny.