W wielu krajach świata, specjalnie przeszkolone psy tropiące pracują “na etatach” inspektorów, pomagając urzędowym służbom zdrowia roślin w prowadzeniu kontroli granicznej przesyłek oraz kontroli upraw czy nasadzeń. Psy różnych ras z niezwykłą dokładnością wykrywają obecność wielu szkodników kwarantannowych np. kózek azjatyckich z rodzaju Anaplophora – groźnych szkodników drzew liściastych, Oryctes rhinoceros – szkodnika drzew palmowych, owocanki południówki Ceratitis capitata – szkodnika owoców, a także chorób roślin – np. raka bakteryjnego cytrusowych.
Co potrafi wyczuć pies?
Psy tropiące są wykorzystywane do wykrywania ładunków wybuchowych, narkotyków, a nawet niektórych nowotworów. Potrafią też wykryć wirusy w korzeniach i części nadziemnej roślin – tak przynajmniej twierdzą studenci Ogrodnictwa i Agrobiznesu, oraz Hodowli Zwierząt i Gospodarki Żywieniowej z uniwersytetu Inholland Delft w Holandii.
Gdzie psy mogą być wykorzystane?
Naukowcy Haye van Leeuwen i Samantha Dooijenburgh doszli do wniosku, że psy mogą być wykorzystywane do wykrywania chorób w uprawach szklarniowych, przechowalniach i w polu. Oczywiście czworonogi muszą zostać odpowiednio wyszkolone.
Wykrywanie chorób roślin
Marco van Dalen z Naktuinbouw (Holenderskiej Inspekcji Usług Ogrodniczych), niezależny kontroler jakości materiału rozmnożeniowego w Holandii, potwierdził możliwość wykorzystania psów do wykrywania chorób roślin.
Pomoc ogrodnikom
Pies może wskazać miejsce, w którym rozwija się choroba i jeżeli jest w początkowym stadium rozwoju to ogrodnik może szybko i sprawnie zainterweniować. Zlikwidowanie kilku roślin jest korzystniejsze niż późniejsza walka z chorobą na całej plantacji.