PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie są najlepsze rośliny do lasu w słoiku?

W słojach można uprawiać bardzo wiele roślin doniczkowych. Należy tylko wziąć pod uwagę oprócz ich wymagań również to, jak szybko rosną i jakie osiągną rozmiary.

Las w słoiku? Czemu nie!  Jeśli uwielbiasz zieleń, spacery po lesie, naturę i jej kojąca oraz dobroczynną moc, taka intrygująca namiastka lasu w domu pozwoli na lepszy odpoczynek, relaks czy zdrowy sen. Las w słoiku, czyli miniaturowych rozmiarów zagajnik, zazwyczaj zamknięty w szklanym słoju, to trend, który podbił serca miłośników miniaturowych roślin.

W dużych naczyniach ze szkła odtwarza się naturalne środowisko leśne, umieszczając w nich rośliny takie jak mchy, paprocie, sukulenty, a nawet gatunki kwitnące. Miniaturka lasu postawiona na parapecie czy regale wyglądem będzie przypominała zieloną, zaklętą w słoju krainę z baśni, która ubarwi domową przestrzeń w mieście.

Jakie gatunki roślin?

W słojach można uprawiać bardzo wiele roślin doniczkowych. Należy tylko wziąć pod uwagę, oprócz ich wymagań hodowlanych, również to, jak szybko rosną i jakie osiągną rozmiary.

Najlepsze są oczywiście rośliny karłowate i jak najwolniej rosnące. Większe kompozycje w słoiku tworzymy, kierując się wymaganiami roślin co do wilgotności powietrza. Ta kwestia jest najważniejsza, więc powinniśmy dobrze sprawdzić, które rośliny lubią wilgoć, a które preferują umiarkowane lub suche powietrze. Błędem jest wobec tego umieszczenie w jednym słoiku kaktusów ze storczykami czy paprociami – te pierwsze wymagają suchego powietrza, pozostałe natomiast najlepiej rozwijają się w wilgotnym klimacie.

Do najpopularniejszych roślin tworzących las w słojach należą: mech, różne odmiany paproci, fikus pnący, bluszcz, widliczka, pilea, hedera, dawalia.

Słoje z rosnącymi w nich roślinami mogą pozostawać otwarte, ale równie dobrze można rośliny w nich zamknąć. W otwartym naczyniu panuje niższa wilgotność i taką uprawę trzeba systematycznie podlewać. W tym zamkniętym ścianki często są zaparowane, w zasadzie się ich nie podlewa, ale należy kontrolować poziom wilgotności, by nie było zbyt wysoka, co mogłoby spowodować pojawianie się chorób grzybowych.

Sukulenty i kaktusy

W słojach otwartych świetnie sprawdzają się sukulenty i kaktusy, które wolą suche środowisko i taką uprawę podlewa się niezwykle rzadko. Najlepiej jest wybrać spośród wymienionych: aloes, hatiora, opuncja, żyworódka, mamilaria.

Pamiętać tylko należy, żeby nie włożyć do jednego słoja wszystkich jednocześnie, nawet maleńkich. Rośliny te dość szybko rosną i taki przypadkowo dobrany gąszcz będzie z czasem niekorzystnie wyglądać.

rosliny-doniczkowe-wpis-112

Słoik zamknięty

Jeśli zdecydujemy się na uprawę lasu w słoju zamkniętym, to koniecznie przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę to, czy duża wilgotność powietrza panującą w pojemniku nie wpłynie na ich kondycję. W sklepie florystycznym bez problemu można znaleźć bardzie wiele takich miniaturowych roślin, które w zamkniętym słoju stworzą doskonały ekosystem.

Do mieszkania w zamknięciu szczególnie polecają się: maranta, skrzydłokwiat, orliczka kreteńska, niekropień, fitonia.

Dodatki do słoja z lasem

Bardzo ważnym komponentem, którego w słoju z lasem zabraknąć nie może, jest pachnący, zielony mech. Nie tylko maskuje mało atrakcyjną ziemię, ale również zatrzymuje wilgoć. Można wybrać np. bielistka siwego albo, popularnego i powszechnie dostępnego, chrobotka. W szklanym naczyniu mogą się również znaleźć: szyszki, gałązki, kora, czy kamienie.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać las w słoiku, koniecznie przeczytaj artykuł pt. las w szklanym naczyniu, przeczytaj także artykuł pt. choroby lasu w słoiku, aby uniknąć niespodziewanych problemów w uprawie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X