PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Na jakie rośliny powinni uważać alergicy?

Niektóre rośliny choć piękne, mogą przysporzyć sporo kłopotów osobom, które mają skłonność do uczuleń.

Niektóre rośliny choć piękne, mogą przysporzyć sporo kłopotów osobom, które mają skłonność do uczuleń. Jednym z najbardziej ulubionych gatunków roślin, szczególnie w biurach, jest Figowiec benjamina, który wydziela lateks – silny alergen działający na skórę. Może wywoływać jej zaczerwienienie, zapalenie spojówek lub katar. Również kaktusy, a raczej ich kolce w kontakcie ze skórą, mogą być przyczyną wysypki. Co ciekawe, także powszechnie spotykany Bluszcz pospolity należy zaliczyć do grupy roślin uczulających, ponieważ wytwarza tarkarinole wywołujące bóle głowy, nudności, obrzęki i pieczenie oczu.

Sprawdź, na które jeszcze rośliny należy zwrócić uwagę i zachować ostrożność.

Difenbachia

W sprzedaży znajdziemy gatunki i odmiany różniące się m.in. wielkością i wzorem na liściach. Rośliny te mają duże, szerokie liście z charakterystycznym, wielobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnym gatunków. Liście zebrane są w szczytową koronę. Blaszki liściowe mają kształt sercowaty lub lancetowaty. Wskutek zasychania i opadania dolnych liści u rośliny tworzy się pień.

Do rodzaju difenbachia (łac. Dieffenbachia) należy kilkadziesiąt gatunków roślin pochodzących z tropikalnej Ameryki, od Meksyku do Argentyny i Paragwaju. Wszystkie te gatunki należą do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Difenbachia zawiera tzw. rafidy (nierozpuszczalne szczawiany wapnia) które mają działanie drażniące. Źródła podają, że difenbachia w ojczystej Brazylii była od wieków używana przez Indian do zatruwania strzał. Wojownicy wykorzystywali w tym celu sok, pozyskiwany z jej liści i łodyg. W innych rejonach roślina ta używana była jako środek antykoncepcyjny, gdyż jej spożycie powoduje czasowa niepłodność. Dziś wiemy dlaczego: sok z difenbachii zawiera strychninę, silnie toksyczny związek chemiczny.

Prymula

Niektóre prymule, czyli inaczej pierwiosnki, zakwitają już w marcu, inne w kwietniu, ale są też gatunki zdobiące rabaty do końca maja i dłużej. Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w naszych ogrodach należą pierwiosnki: lekarski, bezłodygowy i wyniosły występujące dziko w Europie i Azji.

Pierwiosnki zwykle tworzą rozety liści, spośród których wyrastają smukłe pędy kwiatowe zwieńczone drobnymi kwiatami o pięciu zrośniętych ze sobą płatkach. Środek kwiatu jest jaśniejszy; gardziel oblewa charakterystyczna żółta plamka, tzw. oczko.

Zawiera uczulającą substancję o nazwie primina. Osoby wrażliwe na nią po dotknięciu liści dostają wysypki, która wywołać może stan zapalny. Wydziela też drażniącą woń.

rosliny-doniczkowe-wpis-92

Kroton

Kroton pstry to fantastyczna roślina o egzotycznym wyglądzie, która mieni się oszałamiającą feerią barw. Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Tworzy efektowne kępy o krzewiastym pokroju, które osiągają około 100 cm wysokości.

Kroton, inaczej trójskrzyn, posiada skórzaste, błyszczące, spiczasto-owalne, kolorowe liście. Blaszka liściowa skrzy się całą gamą barw: widnieją na niej różne odcienie zieleni, żółci, szkarłatu czy purpury przeplatane pomarańczowymi i czerwonymi przebarwieniami. Z uderzającym kolorem liści nadzwyczaj efektownie komponuje się różnobarwne, kontrastowe unerwienie oraz występujące niekiedy drobne, nieregularne plamki.

Roślina ta zawiera drażniący sok mleczny, który może spowodować wysypkę i pieczenie oczu. Niebezpieczne jest też zjedzenie lub żucie liści (uwaga na dzieci i zwierzęta).

Pelargonia

Pelargonia (Pelargonium L’Hér.) – rodzaj bylin lub półkrzewów z rodziny bodziszkowatych. Liczy około 200-250 gatunków roślin pochodzących głównie z Afryki Południowej (występuje tam 125 gatunków tego rodzaju). Liczne gatunki rosną poza tym w Afryce Wschodniej sięgając na północy po Bliski Wschód (do południowej Turcji i Iraku). Nieliczne gatunki rosną w Australii i na Nowej Zelandii, pojedyncze, endemiczne gatunki także na Wyspie Świętej Heleny oraz wyspach Tristan da Cunha.

Rośliny z tego rodzaju należą do najbardziej rozpowszechnionych roślin ogrodowych na obszarach wolnych od przymrozków, poza tym uprawiane w pomieszczeniach. Nazwa pochodzi od greckiego słowa “pelargós” (bocian), od podobieństwa rozłupek pelargonii do bocianiego dzioba.

Pelargonia wydziela tzw. fitoncydy, które działają wprawdzie bakteriobójczo i grzybobójczo, ale u osób wrażliwych na zapachy mogą być przyczyną alergii wziewnej.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X