Sasanka zwyczajna jest niezwykle urokliwą byliną (z rodziny jaskrowatych) dziko rosnącą w Europie zachodniej i środkowej. Dawniej można ją było spotkać na łąkach, nasłonecznionych zboczach czy lasach iglastych. Obecnie uważana jest za gatunek wymarły i można ją podziwiać jedynie w przydomowych ogródkach, gdzie dosyć chętnie i często jest hodowana.
Krótka charakterystyka
Sasanka wielkokwiatowa w uprawie ogrodowej posiada różne odmiany kolorystyczne (np. niebieskofioletowe, wrzosowe, bordowe, sinobiałe). W krajach Europy, ta bajeczna, górska roślina, podlega ścisłej ochronie.
Sasanka jest nadzwyczaj produktywna, bowiem może mieć nawet kilkadziesiąt kwiatów podczas jednego sezonu, które pojawiają się stopniowo. Dzwonkowate kwiaty sasanek są niezwykle charakterystyczne, ponieważ posiadają filcowate owłosienie z zewnętrznej strony, które z czasem zanika. Co ciekawe, sasanka może wydać kolejny, pojedynczy kwiat nawet w sierpniu. Po przekwitnięciu kwiatostany sasanek przybierają postać puchatej kuli, która również jest ciekawa i stanowi niezwykły walor dekoracyjny.
Kwitnienie i odmiany
Sasanki kwitną od marca do początku maja. Większość gatunków, a także mieszańców ogrodowych sasanek ma kwiaty fioletowe. Jednakże, rozpowszechnione są również odmiany purpurowe (odmiana ‘Rubra’) i białe (odmiana ‘Alba’). Rośliny o mlecznych kwiatach są trudniejsze w uprawie i najczęściej wcześniej zamierają. Wyhodowano również odmiany o specyficznym kształcie kwiatów, np. ‘Papageno’ ma postrzępione płatki, a ‘Polka’ – śnieżnobiałe pełne kwiaty.
Jakich dobrać sąsiadów dla sasanki?
Sasanka sadzona w grupie tworzy efektowne kępy, które dobrze prezentują się na skalniakach i w alpinariach. Świetnie komponuje się z takimi roślinami jak: krokus, pierwiosnek, narcyz, hiacynt, miłek, gęsiówka, żagwin, ubiorek wiecznie zielony oraz z niektórymi odmianami tulipanów, wrzosami i krzewami iglastymi.
Wybierając dla niej miejsce, należy pamiętać, że sasanka nie lubi przesadzania.
Wymagania i uprawa
Sasanka zwyczajna to roślina wytrzymała, zdrowa i łatwa w uprawie, ale tylko wtedy, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki. Potrzebuje przepuszczalnej, lekkiej, piaszczystej, najlepiej wapiennej gleby o zasadowym odczynie pH oraz jasnego, słonecznego stanowiska.
Pamiętajmy, że ta bajkowa roślina, nie toleruje zalania i cienia, ale dobrze znosi suszę. Jest też dostatecznie mrozoodporna, dlatego nie wymaga zimowego okrycia.
Czy sasanka jest trująca?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sasanka to trująca roślina ogrodowa, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Zawarte w sasance toksyny (protoanemonina i anemonina) mogą powodować paraliż ośrodkowego układu nerwowego, mdłości i odurzenie.
Podkreślmy, że szkodliwość sasanek uważa się za umiarkowaną, a prawdopodobieństwo przypadkowego zatrucia sasanką poprzez spożycie tej rośliny jest znikome. Dawniej stosowano sasankę jako roślinę leczniczą, ponieważ ziele sasanki służyło jako środek uspokajający.