Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną z rodziny obrazkowatych (Araceae). W domach powinien być uprawiany w doniczkach z żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią, o odczynie pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Najlepsze stanowisko dla zamiokulkasa powinno być półcieniste, a nawet cieniste. Ostre, intensywne słońce może bowiem zaszkodzić roślinie bardziej niż niedobór światła.
Jak przygotować odżywkę?
Zamiokulkas może być odżywiany gotowymi nawozami wieloskładnikowymi, jednak możemy go wzmacniać również domowymi metodami. Jeśli zamiokulkas przestał wypuszczać nowe listki, a istniejące zaczęły żółknąć i opadać, nadszedł czas na zastosowanie domowej odżywki. Sprawdzą się między innymi fusy z kawy czy nawóz z fasoli, ale doskonałe efekty przyniesie zastosowanie odżywki z soczewicy.
Jak przygotować odżywkę? 3 łyżki soczewicy zalewamy litrem wody i blendujemy, a następnie po zmiksowaniu przecedzamy płyn przez sitko i oszczędnie podlewamy nim roślinę.
Podstawowe zasady uprawy
• W doniczce powinniśmy wykonać warstwę drenażową.
• Podlewanie zamiokulkasa należy wykonywać nie częściej niż 2-3 tygodnie.
• Do podlewania należy stosować odstaną wodę o temperaturze pokojowej.
• Optymalna temperatura do uprawy zamiokulkasa to 22-24 stopnie Celsjusza.
• Bardzo szkodliwe dla rośliny są przeciągi.
• Zraszanie rośliny wykonujemy odstaną lub przefiltrowaną wodą.
• Zamioculcasy lubią ciasne doniczki.
Jak soczewica wpływa na roślinę?
Soczewica należy do roślin strączkowych i jest źródłem wielu substancji odżywczych, minerałów oraz witamin. Znajdziemy w niej między innymi azot, fosfor, bor, potas, magnez, mangan i żelazo. Składniki te korzystnie wpłyną na roślinę, wzmacniając ją i pobudzając do wzrostu. Taki naturalny nawóz możemy stosować co 2 tygodnie. Dzięki temu zamiokulkas będzie intensywnie się rozwijał i stanie się prawdziwą ozdobą domu. Już pierwsza dawka powinna sprawić, że wypuści nowe listki.
Pamiętaj, że...
Zbyt intensywne nawożenie może doprowadzić do zgnicia kłączy i liści. Zamiokulkas potrzebuje okresowego zasilania składnikami odżywczymi, by intensywnie rosnąć. W okresie wegetacji można go nawozić co 2-3 tygodnie.