Sosna jest drzewem powszechnie występującym w polskich lasach, a przebywanie w klimacie borów sosnowych pożytecznie wpływa na górne drogi oddechowe. Nic więc dziwnego, że człowiek wykorzystuje wszechstronne właściwości sosny do celów medycznych oraz kulinarnych. W czym pomaga syrop z szyszek sosny?
Kiedy zbierać szyszki sosny?
Zielone szyszki sosny zbieramy w drugiej połowie maja (choć czasem już pod koniec kwietnia) na terenach czystych, z dala od dróg, fabryk i obszarów rolniczych. Młode szyszki po zebraniu należy przebrać, odrzucić uszkodzone lub pogryzione przez zwierzęta oraz usunąć zanieczyszczenia.
Szyszki na syrop sosnowy powinny być soczyste, lepkie od żywicy, o wyraźnym iglastym aromacie i na tyle miękkie, by łatwo można je pokroić nożem. Najlepiej je zbierać w rękawiczkach jednorazowych, aby nie pobrudzić rąk żywicą, którą bardzo trudno zmyć ze skóry.
Pamiętajmy, że na zbiór potrzebna jest zawsze zgoda właściciela drzewa, gdyż w innym przypadku nasza wyprawa do lasu może zakończyć się grzywną.
Jakie są właściwości syropu?
Syrop z zielonej szyszki sosny przede wszystkim wpływa korzystnie na górne drogi oddechowe. Specyfik podajemy przy przeziębieniach, grypie, katarze, zapaleniu oskrzeli i gardła. Działa również zbawiennie na przewód pokarmowy, a także detoksykację organizmu.
Do celów leczniczych wykorzystywany jest również wyciąg z miękkich pędów sosny (znajdujące się na końcach gałęzi). Należy zbierać świeże pędy o długości od kilku do kilkunastu centymetrów. Syrop z pędów sosny wspomaga pracę układu odpornościowego, jest również silnym antyoksydantem. Flawonoidy zawarte w pędach mają działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, działają moczopędnie oraz rozkurczowo. Syrop jest bogatym źródłem naturalnych goryczy, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, apetyt i trawienie oraz wykazują właściwości uspokajające.
Jak zrobić syrop z zielonych szyszek sosny?
Szyszki kroimy w plasterki i umieszczamy w słoju warstwami (cukier jako pierwsza warstwa), przesypując cukrem w proporcji 1:1. Słój zamykamy i umieszczamy na trzy do pięciu dni w ciepłym miejscu, np. na słońcu celem rozpuszczenia cukru. Codziennie słój otwieramy, wstrząsamy zawartością i mieszamy od dołu.
Powstający syrop powinien w całości zakrywać pokrojone szyszki, gdyż w innym przypadki może spleśnieć. W razie wątpliwości można dodać cukru lub niewielką ilość spirytusu. Po kilka dniach, gdy cukier się rozpuści, miksturę można odstawić w zacienione miejsce. W tej postaci należy pozostawić syrop na około 2-3 tygodnie.
W tym czasie trzeba codziennie mieszać miksturę i lekko dociskać szyszki, aby puściły jak najwięcej soku. Na koniec zlewamy syrop przez sitko do czystych słoików i pasteryzujemy.
Jak przechowywać syrop z szyszek sosny?
Syrop z zielonych szyszek sosny przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, aby nie stracił właściwości leczniczych. Z uwagi na dużą zawartość cukru powinien przetrwać w lodówce do kolejnych zbiorów, czyli rok. Jednak pasteryzowany lub z dodatkiem spirytusu ma szansę wytrwać dłużej.