Z pewnością większość z nas kojarzy dzielnego marynarza Popeye (bohatera amerykańskich komiksów i animowanych krótkometrażówek), który po spożyciu kilku konserw wypełnionych po brzegi szpinakiem, błyskawicznie zyskiwał skumulowaną siłę, a jego muskuły stawały się twarde jak stal. Ta niezwykła moc nie tylko sprawiała, że potężny i nieokrzesany Bluto („czarny charakter”) otrzymywał lekcję dobrego wychowania, ale przede wszystkim robiła ona piorunujące wrażenie na dziewczynie Popeye’a – Olive Oyl.
Szpinak Boom
Producenci szpinaku przypisali Popeye’owi 33-procentowy wzrost konsumpcji szpinaku w USA. Z tego powodu w Teksasie w roku 1937 r. wzniesiono specjalny pomnik dla E.C. Segara – rysownika, który stworzył postać szlachetnego marynarza.
Zjedz i wyluzuj!
Szpinak świetnie nadaje się dla osób w każdym wieku. Pozwala on na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawia pracę całego układu krążenia. Odciąża serce, chroni przed miażdżycą i obniża ciśnienie. Może on również zmniejszać podatność na stres, dlatego osoby mające stresujący tryb życia, powinny sięgać po niego jak najczęściej.
Szpinak ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni organizm przed nadmierną aktywnością niszczycielskich wolnych rodników. Szpinak pomaga także w leczeniu takich chorób i schorzeń jak: cukrzyca, nowotwór, astma, nadciśnienie tętnicze, łamliwość kości oraz suchość skóry i włosów. Co ważne, działa on dobroczynnie na układ pokarmowy, wspierając funkcjonowanie trzustki, zapobiegając zaparciom i regulując codzienne procesy trawienne.
Szpinak z…
Obecnie nasza wiedza odnośnie walorów odżywczych szpinaku jest ogromna, dzięki czemu roślina ta gości na naszych stołach jako dodatek do dań głównych jak np.: naleśniki, pieczony łosoś, grillowany kurczak, omlety, spaghetti oraz ryby i owoce morza, a także w postaci przepysznych i zdrowych sałatek, koktajli, kanapek i przekąsek.
Szczypta danych
100 gramów szpinaku zawiera jedynie 16 kcal, a oprócz tego 2,6 g białka, 3 gramy węglowodanów i 2,6 g błonnika. Szpinak jest świetnym źródłem beta-karotenu – 100 gramów to aż 4243 μg tej substancji.
Oprócz tego szpinak zawiera około 68 mg witaminy C, 106 mg witaminy B1, 0, 19 witaminy B2, 235 mg potasu, 93 mg wapnia, 29 mg fosforu, 53 mg magnezu, niemal 3 g wapnia i chlorofil – a to wszystko w zaledwie stu gramach szpinaku.
Szpinak vs. Wołowina
Szpinak uważany był za najlepsze lekarstwo na anemię. Osoby cierpiące na niedokrwistość sięgały po szpinak, aby szybko uzupełnić poziom żelaza w organizmie. Okazuje się jednak, że rośliny takie jak szpinak nie sprawdzają się jako źródło żelaza – jest ono przyswajane w niewielkiej ilości. Dla porównania szpinak zawiera tyle samo żelaza co wołowina, jednak z rośliny przyswoimy go jedynie w jednym procencie, a z mięsa – aż w dwudziestu.