Kolorowe, piękne płatki, które często są mylone z kwiatami, to w rzeczywistości zmodyfikowane liście. W ten niezwykły sposób roślina o niepozornych kwiatkach, jest w stanie znacznie lepiej przyciągnąć owady zapylające.
Strzałkowiec
Strzałkowiec grzechotkowy to gatunek zimozielonego krzewu o charakterystycznych barwnych kłosowatych kwiatostanach. Należy do rodziny akantowatych. Krzew naturalnie występuje w Meksyku. W polskich warunkach klimatycznych uprawiany jest w donicach jako ozdobna roślina pokojowa.
W stanie dzikim strzałkowiec grzechotkowy wyróżnia się gęstym pokrojem, a jego liczne pędy dorastają do ponad 100 cm wysokości. Osobniki hodowane w donicach są znacznie niższe i mniej bujne. W czerwcu na szczytach pędów rozwijają się oryginalne kwiatostany w formie kłosów złożonych z nachodzących na siebie kolorowych przylistków.
Pędy kwiatostanowe wyginają się łukowato pod własnym ciężarem, natomiast kwiaty najczęściej przyjmują zabarwienie żółte, pomarańczowe lub brązowo-czerwone. Roślina przekwita dopiero późną jesienią, zimą zaś na łodygach pozostają małe, zielone liście.
Wilczomlecz lśniący
Wilczomlecz lśniący, nazywany z powodu swoich kolczastych, powyginanych pędów także „koroną cierniową”, to bardzo ciekawa, choć nieco niebezpieczna (dla dzieci i zwierząt) roślina doniczkowa. Wbrew pozorom nie jest kaktusem, co mogłyby sugerować jego ostre, sztywne kolce, ale należy do rodziny wilczomleczowatych i jest blisko spokrewniony z doskonale nam znaną poinsecją (gwiazdą betlejemską). Rodzina wilczomleczy obejmuje znacznie większą liczbę roślin, zarówno dziko rosnących (również w Polsce), jak i uprawianych jako rośliny dekoracyjne.
Właściwe kwiaty wilczomleczu są wprawdzie drobne i niepozorne, ale otaczają je barwne i dekoracyjne liście przykwiatkowe, które w zależności od odmiany, mogą być białe, żółte, pomarańczowe lub czerwone.
Pachystachys
Pachystachys żółty w naturalnych stanowiskach jest gęstym półkrzewem o luźnym, słabo rozgałęzionym pokroju, dorastającym do około 1 m wysokości. W uprawie doniczkowej najczęściej osiąga 40-60 cm wysokości. Liście pachystachysa są ciemnozielone, owalne, ostro zakończone, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami.
Roślina ma dekoracyjne, kolorowe, kłosowate kwiatostany, których ozdobą są intensywnie żółte przylistki. Właściwe kwiaty są niepozorne, białe, rurkowate i pojawiają się później niż przykwiatki. Roślina kwitnie od kwietnia do października (najwięcej kwiatów pojawia się w lipcu). Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć, skracając jej pędy nawet o połowę.
Bugenwilla
Drobne kwiatki tej rośliny są zebrane po trzy w grupie i otoczone trzema delikatnymi, przypominającymi cienki papier przylistkami. W zależności od odmiany mogą być koloru purpurowego, łososiowego lub białego.
Bugenwille (Bougainvillea) to tak zwane prymitywne pnącza, które w krajach klimatu śródziemnomorskiego podpierają mury, ażurowe pergole czy inne pionowe konstrukcje. Wspinają się dzięki cierniom ukrytym w kątach liści.
W naszym klimacie uprawiane są w doniczkach (zazwyczaj z bambusowymi kratkami) i wystawiane w okresie letnim na balkony, tarasy. Bardzo obficie kwitną latem, pędy z czasem drewnieją, a jesienią roślina może gubić liście.
Echmea
Echmea jest jedną z wielu roślin ozdobnych, zaliczanych do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae), inaczej ananasowatych. O jej wyjątkowości decydują – ciekawy pokrój, dekoracyjne kwiaty oraz liście. Poza tytułowym rodzajem do bromeliowatych zaliczymy tak egzotyczne rośliny jak m.in. guzmania, oplątwa, ananas, frizea czy też bilbergia. Echmea wstęgowata, należy do najpopularniejszych przedstawicielek rodzaju, a także rodziny Bromeliaceae.
Achmea jest rodzajem obejmującym dziesiątki gatunków zmiennych roślin, z których znaczna część jest epifitami. Należące do rodzinny ananasowatych, charakteryzują się tym, że wraz z wydaniem kwiatostanu, rozpoczyna się proces zamierania rośliny, połączony z wydawaniem roślin potomnych, odrostów, które zastępują roślinę mateczną.
Naturalne siedliska tych roślin występują na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej. W naszych domach uprawia się gatunki epifity, wśród których można odnaleźć wiele pięknych roślin. Oczywiście najpopularniejszą jest wciąż echmea wstęgowata.