PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak zabezpieczyć rośliny przed przeprowadzką?

Bezpieczny transport roślin jest o wiele bardziej złożonym i skomplikowanym procesem, niż by to się mogło wydawać.

Transport roślin jest bez wątpienia czynnością wymagającą wiele uwagi podczas przeprowadzki. Z uwagi na fakt, że rośliny są żywymi, delikatnymi organizmami, łatwo je uszkodzić podczas tego procesu. Wbrew pozorom bezpieczny transport roślin jest o wiele bardziej złożonym i skomplikowanym procesem, niż by to się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Dowiedz się co należy zrobić, aby to zadanie nie przyniosło strat finansowych i emocjonalnych oraz co zrobić, aby nie było ono powodem do stresu.

Co muszę wiedzieć?

Większość firm transportowych zastrzega w regulaminie, że nie ponosi odpowiedzialności za żywy towar, do którego należą właśnie rośliny doniczkowe. Co sformułowanie to oznacza w praktyce? W przypadku uszkodzenia sadzonki bądź obumarcia rośliny z winy firmy przewozowej nie możemy wyegzekwować odszkodowania, gdyż przewóz takich towarów jest niedozwolony. Oczywiście są wyjątki, dlatego, zanim wyślemy sadzonkę, powinniśmy zapoznać się z regulaminem danej firmy logistycznej.

Transport roślin. Przygotowania.

W pierwszej kolejności, dzień przed przeprowadzką należy umieścić rośliny w dużym, solidnym kartonie i zabezpieczyć je papierem pakowym lub gazetami, tak by skutecznie uniemożliwić ich przemieszczanie się wewnątrz pudełka. Pamiętaj, aby karton pozostawić otwarty aż do momentu przyjazdu ekipy przeprowadzkowej – roślina będzie miała wówczas dostęp do świeżego powietrza i światła. Ważną czynnością jest wycięcie otworów w kartonie w celu zapewnienia roślinie jak najlepszej cyrkulacji powietrza.

Pamiętaj również o czytelnym podpisaniu kartonu, zaznacz jego górę i spód, pamiętaj także aby opisać, że znajdują się w nim rośliny. Dokładne oznaczenie wskaże firmie transportowej gdzie i w jakiej pozycji umieścić karton z rośliną.

Przeprowadzka zimą

W okresie zimowym nie wysyłajmy roślin mocno podlanych lub owiniętych zwilżonym ręcznikiem papierowym, gdyż może to spowodować znaczne wychłodzenie rośliny lub zmarznięcie liści. Pamiętajmy! Przy bardzo niskich temperaturach nie należy wysyłać roślin!

W celu zabezpieczenia sadzonki przed niską temperaturą przydatnymi materiałami będą: heat packi, styroboxy, tkaniny izolujące lub ocieplające, folia termiczna.

rosliny-doniczkowe-wpis-46

Wysokie temperatury

Z kolei w okresie letnim nie wolno owijać roślin folią bąbelkową, stretchem lub innym produktem nie przepuszczającym powietrza, gdyż spowoduje to poparzenie liści, czego efektem będą nieestetyczne plamy.

Pamiętaj, że jeśli trasa przeprowadzki jest bardzo długa, a roślin wiele, zdecydowanie lepiej jest wynająć specjalnie do tego celu przygotowane auto dostawcze z klimatyzacją i odpowiednimi, solidnymi zabezpieczeniami uniemożliwiającymi roślinom na przemieszczanie się podczas jazdy. Taki samochód ma opuszczaną platformę, która pozwala na łatwy załadunek wszystkich roślin umieszczonych na specjalnych wózkach przeznaczonych do przewozu roślin doniczkowych, zarówno małych, jak i dużych okazów.

Rozpakowywanie

Kartony z roślinami powinny być rozpakowane od razu po zakończeniu trasy. Rośliny należy wyjmować z kartonów delikatne i powoli, aby nie uszkodzić liści, łodyg czy kwiatostanów. Pamiętajmy również, aby po całodniowej przeprowadzce nie wystawiać roślin doniczkowych bezpośrednio na eksponowane, słoneczne stanowisko przez kilka kolejnych dni. Jeśli w nowym miejscu nie ma silnego nasłonecznienia, warto roślinę umieścić na docelowym stanowisku. Takie działanie pozwoli jej na szybszą aklimatyzację, bez potrzeby ponownej zmiany ekspozycji.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X