Tulipany z hodowli szklarniowej są dostępne w sprzedaży także w zimowe miesiące. Pielęgnacja ciętych kwiatów nie wymaga nakładu pracy, a kilka poniższych porad sprawi, że bukiet tulipanów będzie wyglądał świeżo znacznie dłużej niż tylko kilka dni.
Przycinanie łodyg
Zapomnij o przycinaniu łodyg nożyczkami. Najlepiej sprawdzi się w tym celu niewielki, ostry nożyk do cięcia papieru. Zabieg należy wykonać pod bieżącą zimną wodą, żeby do wnętrza łodyżek nie dostały się pęcherzyki powietrza i nie zatkały wiązek przewodzących wodę. Najlepiej skrócić łodygi o 3 cm (należy powtarzać tę czynność co kilka dni), obcinając je pod kątem ok. 45 stopni.
Usuwanie dolnych liści
Przed włożeniem kwiatów do wody, należy usunąć dolne liście i zachować jedynie te, które wyrastają w górnej części w okolicy kielicha.
Wymiana wody
Tulipany pobierają dużo wody, dlatego należy kontrolować, czy mają jej wystarczająco dużo. Ważne jest, aby woda zawsze była świeża, warto codziennie zmieniać wodę i myć dokładnie wazon. Nie należy nalewać sporej ilości wody, ponieważ tulipany nie tolerują sytuacji, gdy znaczna część ich łodyg jest zanurzona w wodzie.
Woda powinna być letnia, co gwarantuje jędrność łodyg. Dobrym pomysłem jest wsypanie do wazonu odrobiny cukru, który działa jak naturalna odżywka. Podobne zastosowanie ma aspiryna i miedziana moneta. Każdy z tych trików hamuje rozwój bakterii i przedłuża kwiatom żywotność. W sprzedaży są też gotowe preparaty odżywcze dla tulipanów o tych samych właściwościach.
Zadbaj o odpowiednie warunki
Żeby tulipany stały jak najdłużej, należy postawić je w chłodnym miejscu, z dala od emiterów ciepła. Nie znaczy to jednak, żeby przesadzać z niską temperaturą czy stawiać wazonu w przeciągu lub na mrozie – zmarznięte kwiaty nie rozwiną się i zaczną szybko gnić.
Spójność gatunków
Cięte tulipany najlepiej czują się we własnym towarzystwie, dlatego nie należy łączyć ich np. z żonkilami – choć taka kompozycja prezentuje się pięknie na wiosennym stole, żonkile zdecydowanie przyspieszają więdnięcie tulipanów.