Pochodząca od fasoli zwykłej fasolka szparagowa, to roślina zaliczana do rodziny bobowatych (motylkowych). Na jej korzeniach znajdują się kolonie bakterii brodawkowych, które mają zdolność wiązania wolnego azotu, ułatwiając roślinie przetrwanie oraz poprawiając plonowanie.
Fasolka szparagowa nie jest trudna w uprawie. W dodatku można ją wysiewać przez dłuższy czas, tak żeby mieć świeże, smaczne i zdrowe strączki przez cały sezon.
Wartości odżywcze
Jednym z wielu warzyw, jakie możemy uprawiać w ogrodzie jest fasolka szparagowa. Jej długie, zielone, żółte lub fioletowe strąki po ugotowaniu (surowe są trujące) mają przyjemny, słodkawy smak i zawierają wiele cennych składników odżywczych.
Wszystkie odmiany fasolki szparagowej zawierają liczne witaminy i minerały (m.in. wit. A, B, C, K oraz cynk, magnez, wapń, fosfor, potas, a także białka, kwasy organiczne, błonnik, węglowodany). Poszczególne odmiany mogą różnić się zawartością składników lub mieć dodatkowe substancje.
Odmiany fasolki
Klasyczna, najbardziej popularna fasolka o zielonych strąkach (m.in. „Delfina, „Jawa”, „Majorka”, „Ibiza”), to przede wszystkim źródło cennego kwasu foliowego oraz prowitaminy A.
Odmiany żółte fasolki szparagowej (m.in. „Tara”, „Polka”, „Złota Saxa”, „Korona”) są natomiast bogate w potas i fosfor. Natomiast fioletowe (m.in. „Purple Teepee”, „Ametyst”, „Blauhilde”), zawierają sporo cennych antocyjanów. Z tego względu spożywanie fasolki poleca się głównie kobietom w ciąży oraz osobom osłabionym.
Samo zdrowie
Zawarte w fasolce składniki takie jak potas, magnez i kwas foliowy, wspomagają pracę serca i układ krążenia oraz obniżają poziom złego cholesterolu, dlatego mogą ograniczać ryzyko zawału serca lub miażdżycy.
Bogata w składniki odżywcze fasolka, ma niski indeks glikemiczny, dlatego polecana jest osobom cierpiącym na cukrzycę lub nadwagę. Zawarty w fasolce błonnik, wspomaga układ trawienny, poprawia pracę jelit i ułatwia walkę z zaparciami, ale czasami może powodować wzdęcia.
Nie bez znaczenia jest też obecne w fasolce białko, które pozwala ograniczyć ilość spożywanego mięsa, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci (część mięsnych posiłków można zastąpić białkiem roślinnym, dzięki czemu dieta dziecka staje się bardziej zróżnicowana) i wegetarian.
Prosta uprawa
Dzięki obecności bakterii, fasolka szparagowa wymaga mniejszych dawek nawozów niż inne warzywa, dlatego można ją zasilać tylko w początkowym okresie wzrostu, gdyż później wspomagają ją symbiotyczne baterie brodawkowe. Warzywa mają natomiast dość wysokie wymagania w stosunku do stanowiska, gdyż oczekują miejsc ciepłych, słonecznych oraz zacisznych. Nie tolerują też suszy, dlatego w czasie zawiązywania strąków i w okresie bezdeszczowym, wymagają nawadniania.
Sezon na wysiewanie
Fasolkę szparagową uprawia się wyłącznie z siewu wprost do gruntu, ale ze względu na ich duże wymagania cieplne, na odkrytych zagonach wysiewa się je dopiero po 15 maja czyli po minięciu wiosennych przymrozków (optymalna temperatura kiełkowania to ok. 15-20°C). Wysiewy można prowadzić sukcesywnie aż do końca czerwca (a nawet na początku lipca – odmiany karłowe), co zapewnia ciągłość plonowania roślin przez większa część sezonu.
Nasiona fasolki są dość duże, dlatego wysiewa się je punktowo, umieszczając w jednym dołku po 2-3 nasiona. Rozstaw zależy od wymagań konkretnej odmiany, ale zwykle jest to ok. 10×40 cm.
Ewentualne choroby
Uprawiając fasolkę, musimy jednak pamiętać, że odmiany wysokie wymagają palikowania. W przeciwnym razie ich pędy będą pokładać się na ziemi, a strąki zgniją lub padną ofiarą chorób grzybowych.
W dobrych warunkach fasolka szparagowa nie choruje zbyt często, jednak rośliny posadzone na nieodpowiednim stanowisku łatwo padają ofiarą licznych chorób i szkodników. Aby temu zapobiec, należy staranie wybrać miejsce pod uprawę roślin i przestrzegać zmianowania (nie może być ono zajmowane wcześniej przez żadne inne warzywa z rodziny bobowatych). Zagony należy też systematycznie pielić, gdyż fasolka nie lubi zaskorupionej gleby.