PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego końce liści monstery zasychają?

Jeżeli roślina nie choruje na choroby grzybicze, ani nie pasożytują na niej szkodniki, to najczęściej przyczyną takiego stanu jest zbyt suche powietrze.

U monster i innych roślin doniczkowych, w szczególności w okresie grzewczym, dość często można zaobserwować zasychanie końcówek liści. Jeżeli roślina nie choruje na choroby grzybicze, ani nie pasożytują na niej szkodniki, to najczęściej przyczyną takiego stanu jest zbyt suche powietrze. Jak i czy można temu zaradzić?

Dlaczego końce liści monstery zasychają?

Wiele egzotycznych roślin doniczkowych (w tym także monstera) pochodzi z rejonów tropikalnych dżungli i lubi wilgotność powietrza na wysokim poziomie, tj. oscylującym w przedziale nawet 60-80%. W okresie zimowym wilgotność pomieszczeń mieszkalnych nie przekracza zazwyczaj granicy 60% wilgotności powietrza. Suchość ta nie sprzyja zdrowiu i kondycji zarówno roślin, jak i ludzi.

Jak zatem szybko, bezpiecznie i skutecznie podnieść wilgotność powietrza i tym samym zaradzić zasychaniu końcówek liści? Możemy np. zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza i zraszać rośliny. Należy do tego użyć odstanej wody o temperaturze pokojowej lub wody destylowanej. Niektóre odmiany trzeba zraszać codziennie, inne co 3 dni.

Nie powinno się spryskiwać roślin kwitnących oraz liści nagrzanych promieniami słonecznymi. Są też gatunki, które w ogóle nie lubią zraszania – unikajmy go w przypadku roślin o liściach i pędach pokrytych włoskami.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Niezwykle skuteczne i efektowne zarazem są nowoczesne elektryczne nawilżacze powietrza kontrolujące dokładny poziom wilgotności. Na rynku dostępne są w rozmaitych formach, wielkościach i kolorach. Ich ceny są jednak dość wysokie. Ekonomicznym wyjściem z sytuacji jest powieszenie na grzejniku tradycyjnego nawilżacza lub ewentualnie mokrego ręcznika. Dobrym pomysłem jest także umiejscowienie w pobliżu rośliny pojemnika z wodą.

Działania te stworzą swoisty mikroklimat i zapewnią roślinom optymalną wilgoć i warunki do rozwoju. Więcej nt. jak podnieść wilgotność powietrza oraz jaki jest jej idealny poziom dla roślin doniczkowych znajdziesz pod wpisami: Prawidłowa wilgotność powietrza oraz Optymalna wilgotność powietrza dla roślin

rosliny-doniczkowe-wpis-152

Wietrzenie pomieszczenia

Mówi się, że wietrzenie pomaga nawilżyć powietrze, ale sprawdza się to tylko w czasie dodatnich temperatur lub np. w czasie deszczu. Pamiętajmy, że mroźne powietrze jest suche, ponadto zimno i przeciąg mogą bardzo źle wpłynąć na roślinę. Nawet parusekundowe narażenie rośliny na zimne powietrze może spowodować nieodwracalne w skutkach przemarznięcie rośliny.

Objawami przemarznięcia rośliny są: nieregularne plamy, mające kolor od jasnożółtego do brązowego. Kiedy roślina przemarznie mocniej, wtedy więdnie (traci turgor), a jej liście i pędy ciemnieją i stają się szkliste (wyglądają jakby były zgniłe). Niestety, mocno przemarznięta roślina egzotyczna nie ma większych szans na powrót do zdrowia i prawidłowej kondycji.

Jakim gatunkom szkodzi suche powietrze?

Wśród roślin reagujących zasychaniem brzegów liści na zbyt suche powietrze są najczęściej gatunki o ozdobnych liściach, a w szczególności: monstery, skrzydłokwiaty, palmy, draceny, zielistki Sternberga czy paprocie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X