Wyżlin większy (lwia paszcza) to roślina ozdobna pochodząca z obszarów śródziemnomorskich. Roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę osobliwej właściwości, takiej że kwiat lwiej paszczy po ściśnięciu palcami otwiera się w taki sposób, że faktycznie przypomina otwartą paszczę lwa.
Drugą osobliwą i charakterystyczną cechą są kwiatostany lwiej paszczy, które po przekwitnięciu przekształcają się w zasuszone strąki, przypominające nieco ludzkie czaszki.
Wygląd
Lwia paszcza (Antirrhinum majus) znana pod nazwą – wyżlin większy, to roślina jednoroczna, należąca do rodziny babkowatych (Plantaginoceae), popularna w polskich ogrodach. Wykorzystuje się ją do tworzenia wysokich lub niskich rabat (w zależności od odmiany).
Sąsiedztwo
Osiąga wysokość do 70 cm, ma pokrój wyprostowany i charakterystyczne wargowe kwiaty w szerokiej palecie barw. Kwitnie od lipca do września.
Wyżlin większy jest szczególnie ceniony w ogrodach wiejskich, dobrze prezentuje się zarówno wśród innych roślin jednorocznych, jak i sadzony razem z bylinami.
Lwia paszcza najlepiej komponuje się m.in. z nagietkami, chabrami, kosmosami, lobulariami, lewkoniami, ostróżkami, nasturcjami, aksamitkami, begoniami, astrami, szałwią, lobelią, starcem popielatym, groszkiem pachnącym czy łubinem.
Wielorodność odmian
Do najpiękniejszych odmian lwiej paszczy zaliczymy z pewnością okazy z grupy Grandiflorum, np. odmiany ‘Jan’, ‘Samuraj’, ‘Sułtan’, ‘Wedding Bells’, ‘Rembrandt’, ‘Madame Butterfly’. Rośliny te mogą dorastać nawet do ponad metra wysokości. Ich pełne, długie kwiatostany zachwycają kolorami i sprawiają, że są to najbardziej popularne odmiany w polskich ogrodach. Najlepiej nadają się do uprawy w gruncie.
Ludzkie czaszki
Lwia paszcza to dobrze znana i lubiana bylina. Tak wygląda, kiedy utraci już kolorowe kwiaty. Przekształcają się one w strąki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak małe, ludzkie czaszki.
Uprawa lwiej paszczy
Roślina jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania glebowe (chociaż preferuje podłoża przepuszczalne, piaszczysto-próchniczne, lekko wilgotne lub umiarkowanie suche). Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne.
Lwią paszczę można wysiewać do skrzyń w pomieszczeniu (od stycznia do kwietnia) lub siać w maju bezpośrednio do gruntu.
Jeśli planujemy uprawiać lwią paszczę w pojemniku, powinniśmy zwrócić uwagę na odmiany pod osłony, jak np. ‘Domina’, ‘Irmina’, ‘Romina’, ‘Torina’, ‘Salmina’, ‘Marina’, ‘Sabrina’, ‘Adriana’.
Kwiatostany lwiej paszczy można ścinać na bukiety – zachowują swój piękny urok przez wiele dni.