Nie wyobrażamy sobie świąt bez gwiazdy betlejemskiej, choinki czy zawieszonej nad sufitem jemioły. W wigilię łamiemy się opłatkiem, życząc najbliższym pomyślności na nadchodzący rok. Myśląc o Bożym Narodzeniu, mamy przed oczami zestaw symboli, które są z tym świętem mocno związane, ale czy wiemy, co one oznaczają? Oto najpopularniejsze symbole Bożego Narodzenia i ich znaczenie.
Szklane bombki
Szklane bombki, choć obecnie są jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji, pojawiły się po raz pierwszy dopiero w połowie XIX wieku. Zostały one opracowane przez niemieckiego pracownika huty szkła, który szukał alternatywy dla kosztownych w tym okresie orzechów, jabłek czy cukierków stosowanych w roli ozdób.
Co ciekawe, Polska jest obecnie jednym z największych światowych producentów bombek choinkowych.
Gwiazda betlejemska
Szczyt choinki przeważnie przyozdabia gwiazdka. To oczywiście Gwiazda Betlejemska – jest ona nie tylko ważnym symbolem Bożego Narodzenia, lecz także czymś w rodzaju drogowskazu, który ma kierować członków rodziny do domu.
Łańcuch
Interesującą kwestią jest także znaczenie łańcuchów. W wielu regionach są one symbolem zniewolenia grzechem, jednak polska tradycja nadaje im znacznie bardziej pozytywny wydźwięk – mają one przypominać o więziach rodzinnych. Na choince często wiesza się także niewielkie aniołki, których zadaniem jest opiekowanie się domem.
Orzechy, szyszki i jabłka
Orzechy, szyszki i żołędzie symbolizowały urodzaj i miały zapewnić domownikom dobrobyt, a orzechy także mądrość. Jabłka były gwarantem miłości, urody i zdrowia. Łączono je z rajską jabłonią. Oznaczały także grzech pierworodny, od którego ma wyzwolić ludzkość rodzący się właśnie Chrystus.
Światełka
Dziś nieodłączną częścią ubranej choinki są lampki. Dawniej były to świeczki lub ogień w różnej formie. Dla chrześcijan ogień to symbol Jezusa, który jest „światłością świata”, przynosi poganom oświecenie i zwalcza zło.