Monstera jest stosunkowo łatwa w uprawie i wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe, aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem i gęstymi, ciemnozielonymi liśćmi. Zazwyczaj największe problemy stwarzają niewłaściwe warunki wilgotnościowe zarówno powietrza, jak i podłoża.
Na szczęście, roślina alarmuje o nieprawidłowościach szybkimi zmianami w swoim wyglądzie.
Przelanie
Przelana roślina bardzo często jest osłabiona, przez co narażona jest na inwazję szkodników. Warto sprawdzić monsterę szczególnie pod kątem wciornastków i jeśli je zauważymy należy wprowadzić preparat chemiczny dedykowany na walkę z tymi pasożytami.
Jak uratować roślinę po przelaniu dowiesz się czytając artykuł Jak rozpoznać, że roślina została przelana.
Przesuszenie
Długotrwała susza sprawia, że korzenie zaczynają szybko obumierać, a roślina traci zdolność do prawidłowego pobierania wody i składników odżywczych. Pierwszym objawem przesuszenia jest utrata sprężystości liści, a kolejnym charakterystyczne zasychanie brzegów i żółknięcie całych powierzchni liści.
Pasożyty
Bardzo często w efekcie inwazji szkodników można zauważyć żółknące liście. Szkodniki takie jak przędziorki, wciornastki czy mszyce uszkadzają tkanki roślin, wysysając z nich soki, co prowadzi do utraty koloru i zdrowego wyglądu liści. Zaatakowane liście mogą najpierw żółknąć punktowo, a z czasem całkowicie tracić barwę i opadać.
Jak zlikwidować roślinne pasożyty dowiesz się z artykułu Pasożyty roślin doniczkowych.

Niedobór światła
Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się niedoborem naturalnego światła dla roślin doniczkowych. Niektóre liście, zwłaszcza te znajdujące się z tyłu, zaczynają żółknąć. Warto w takim wypadku, w okresie zimowym przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce lub dodatkowo ją doświetlić.
Jakie jest najlepsze oświetlenie dla roślin dowiesz się czytając artykuł Włącz światło.
Brak substancji odżywczych
Żółknące liście mogą pojawić się także wtedy, gdy monstera nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości substancji odżywczych.
Warto, niezależnie od pory roku wzmacniać system korzeniowy monstery nawozem z pokrzywy, który ma działanie przeciwgrzybicze. Dobrą opcją jest również ekstrakt z banana dostarczający roślinie sporą dawkę potasu i fosforu.