Strelicja zwija liście, gdy zaistnieją niekorzystne dla niej okoliczności. Zwykle wystarczy zmienić stanowisko lub system podlewania, aby jej kondycja wróciła do normy. Charakterystyczne zwijanie się liści może być także oznaką choroby lub ataku szkodników.
Szkodniki
Zimą, strelicje często stają się celem przędziorków, które osiedlają się na spodniej stronie liści, zwłaszcza wzdłuż głównej żyły. Oznaką obecności tych pasożytów są białe kropeczki. Walka z nimi nie jest zazwyczaj trudna, ale wymaga odpowiednich środkóch chemicznych i wytrwałości.
Suche podłoże
Trudno jest określić dokładny harmonogram podlewania strelicji, ponieważ każdy dom ma nieco odmienne warunki (inna temperatura, nasłonecznienie, wilgotność powietrza), ale ważne jest, aby pamiętać, że ta roślina lubi mieć lekko wilgotne podłoże.
Przeciągi i temperatura
Strelicja nie toleruje przeciągów, zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego, gdy w domu jest bardzo ciepło, a z zewnątrz wpada mroźne powietrze.
Niedobór światła
Strelicja potrzebuje jasnego, bezpośredniego światła, nie stawiajmy więc jej w ciemnych pomieszczeniach od północy czy od wschodu, zwłaszcza w głębi zacienionych pomieszczeń. Optymalna dla tej rośliny będzie zachodnia lub południowa ekspozycja.

Suche powietrze
W okresie grzewczym nawilżenie powietrza może spaść nawet do 30%. Jest to zdecydowanie poniżej poziomu wilgotności, który jest dla roślin optymalny, czyli w granicach 60%. Strelicja natychmiast zareaguje zwijając swoje piękne, okazałe liście w tzw. “trąbkę”.
Nawilżacze powietrza
Nawilżanie powietrza jest niezwykle istotne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zobacz więcej pod linkiem Optymalna wilgotność powietrza dla roślin i Jonizator a oczyszczacz powietrza.